دسته‌بندی نشدههشدار کودک

همایش کودک و مادر با حضورکارشناس قسمت چهارم

کودک

همایش کودک و مادر با حضورکارشناس قسمت چهارمReviewed by مدیر سایت تاتیرو on Jun 5Rating: 5.0همایش کودک و مادر با حضورکارشناس میخواستم از ضعف کودکم بگم،کودک من در مقابله با هم سن و سالاش ، حتی کوچکترای خودش ، ضعیفه و میترسه

همایش کودک و مادر با حضورکارشناس

قسمت چهارم

یک پست همایشی

 

 در ابتدا یادآوری  !

خب حتما خبر دارید که همایشی برای مادران برگزار شد تا مادران با شرکت در این همایش اگر در رابطه با کودک خود سئوالی داشته باشند ، از روانشناس برنامه بپرسند . من هم برای اینکه بتوانم از مطالب مطرح شده ، برای سایت تاتی رو خوراک تهیه کنم ، بدون دعوت رفتم که از حاصل آن در سه قسمت قبلی مطالبی را درج کردم .

حالا در ادامه برنامه به دعوت مجری همایش ، برای لحظاتی رفتیم برای یک پذیرائی ساده !

 

ادامه پرسش و پاسخ با استاد روانکاو

بعد از یک استراحت کوتاه که به صرف چای و شیرینی ، مدعوین مشغول شدند ، همگی به سالن برگزاری جلسه برگشتند و جای خود نشستند . در زمان کافی تایم ،چند نفری از مادران به بهانه های جور و اجور، سئوالاتی از استاد روانشناس میپرسیدند که همین بهانه ای شد تا استاد ، جلسه را با پاسخ دادن به سئوال یکی ازمادران ، شروع کند .

استاد _ خب خانمها و مادران گرامی امیدوارم که تا اینجا شما رو زیاد خسته نکرده باشم ؟

صدای همهمه از گوشه کنار سالن بلند میشود که تمامی بوی تعارف میداد و از استاد تشکر میکردند . استاد سریع سر صحبت را به دست گرفت تا کنترل جلسه از دستش خارج نشود .

استاد _ خیلی ممنون . شما همه لطف دارین . اگه اجازه بدین ، شروع مجدد جلسه رو به سئوالی که یکی از مادران در سالن پذیرائی از من پرسیده بود ، آغاز کنم . این مادر گرامی گویا در حین تناول شیرینی ، یاد کودکش میکنه و آرزو میکنه که کاش کودکش اینجابود و از این شیرینی که گویا خیلی هم دوست داره ، نوش جان کنه ! این مادر عزیز به شوخی گفت اگه فرزندش اینجا بود ، یه نون بربری میکشید ته دیسهای شیرینی و چیزی برای حضار نمیذاشت !

صدای خنده مادران لحظه ای وقفه در میان صحبت کارشناس می اندازد .

 

مراقبت از خورد و خوراک کودک ، وظیفه اصلی مادر .

استاد _ خواهش میکنم قدری سکوت کنید تا برنامه سریعتر پیش بره ، ببینید خانمهای عزیز ، تمام والدین از خوردن و آشامیدن فرزندانشان لذت میبرند ، اما کسی که به سلامت کودک خود اهمیت بده ، اصلا فریب این لذت آنی رو نمیخوره ، ما متاسفانه درجامعه ای زندگی میکنیم که کودکانش سوء تغذیه دارند .

 

تغذیه بی برنامه و عدم شناخت والدین از ماهیت خوراکی ها !

این درد بزرگیه ! در ظاهر چیز مهمی نیست و ازش راحت میگذرند . اما مسئله مهمیه چون آینده کودک رو به تباهی میره !توجه به تغذیه کودک ، توجه به سلامتی کودک است !

متاسفانه باید ببینیم آمارها چی میگن ،طبق آخرین آمارسلامت کودکان  متاسفانه بیشتر بچه ها از چاقی مفرط رنج میبرند !همه بچه ها حتی بزرگترها هم ، از شیرینی و شکلات و حتی از فست فودها ، لذت میبرند اما یادمون نره که همین مصرف بی رویه زندگی کودک رو با چالش روبرو میکنه !

مخصوصا زمانی که کودک آماده صرف غذا است .

 یعنی کودک ما با شکم گرسنه ، تا آماده شدن غذا ، شکلات و شیرینی بخوره که این خیلی بد و برای هاضمه کودک خطرناکه ! به نوعی همان زمان که بدن کودک به غذای سالم و کافی پروتئین دار نیاز داره ، یه مشت شکلات میخوره یا چند قطعه شیرینی میخوره !

با این حرکت قند خون کودک به شدت بالا میره ، وقتی قند خون بالا میره ، بدن انسولین ترشح میکنه . خب بعد از سی دقیقه به یکباره قند خون کودک پایین می افته .

پایین تر از زمانی که شکلات و شیرینی میخواست مصرف کنه ! این کم شدن قند خون تبعات منفی به دنبال داره . یعنی کودک دچارآشفتگی رفتاری میشه و به شدت با هر موضوعی عصبانی برخورد میکنه !

پس بهتره تا آماده شدن غذا ، اگه کودک شما بهانه جویی کرد به جای شکلات و شیرینی ، یه تکه نان یا تکه ای موز بهش بدین ، خب سئوال بعدی .

 

کودک یکه بزن ، آرزوی تمام والدین !

مادر دیگری برخاسته و پشت میکروفن قرار میگیرد : با تشکر از زمانی که به مادران داده اید ، میخواستم از ضعف کودکم بگم،کودک من در مقابله با هم سن و سالاش ، حتی کوچکترای خودش ، ضعیفه و میترسه . من و پدرش از این قضیه خیلی ناراحتیم ونمیدونیم چه روشی پیش بگیریم تا روحیه اش تغییر کنه و جنگنده بشه ! اگه میشه راهنمائی بفرمائید .

استاد : والله متاسفانه آرزوی بیشتر والدین همینه ! اغلب ما دوست داریم کودکان ما بقیه بچه ها رو بزنه ! یه لحظه تصور کنید که آرزوی همه والدین برآورده بشه ، ببینید چه آشوبی میشه ! یعنی ما غیر مستقیم دنیای پاک و سالم اونا رو خراب میکنیم . حداقل بذاریم اونا تودنیای خودشون با هم کنار بیان .

عجله نکنید وقتی بزرگ بشن مثل آدم بزرگها تو سر و کله هم میزنند ! ولی حداقل بذاریم الان برای خودشون زندگی کنند ولی با ارشاد و راهنمائی ما . هی سرکوفت نزنیم که ( از خودت دفاع کن ) یا ( چرا تو نزدیش ؟ ) یا ( چراوقتی کتک خوردی تو هم نزدیش و هیچ کاری نکردی ؟! )

انگ نامربوط والدین ، بدترین توهین به کودک !

یا با انگ و تهمت غرور اونا رو خرد کنیم و بگیم ( خیلی پخمه ای ) یابه هر کی که میرسین ، جلوی بچه تون بگین ( بچه من تو سری خوره و مظلوم !) از اون هم بدتر ، بعضی از ما تصمیمات بچه گانه ای میگیریم . یعنی به هوای نصیحت یا جدا کردن آنها ، با حرصی که داریم  ، دست کودکی که بچه ما رو زده ، با حرص و به طور پنهانی ، فشار میدیم که بد ترین روشه برخورد و حمایته !

 

مهارت در ایجاد فضای رفاقتی ، از ارزشهای والدین است .

اما نظر من اینه که فضای رفیقانه ای برای آنها فراهم کنید . سعی کنید بین آنها پیوندی برقرار کنید . با خرید بستنی برای خودتون وآنها قدری کنار هم بشینید و از کودکی خودتون تعریف کنید .

از رفاقت تعریف کنید . از اینکه اگه با هم خوب باشند میتوانند مرتب باهم ملاقات کنند و از امکانات هم استفاده کنند و از این جور کارها . بذارین آنها مسیرهائی که برایشان ترسیم کردین خودشون انتخاب کنند . دنیای آنها نباید با کینه خراب بشه .

 

نتیجه ای که حالم رو خوب نکرد !

در زمانی که استاد از مادر بعدی برای طرح سئوالش دعوت کرد من به چهره مادران نگاه کردم ، متوجه شدم هیچکدام از پیشنهاد استاد اغنا نشده و همچنان در برابر کودکان معارض ، موضعی کودکانه پیش خواهند گرفت . اما حیف !

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا