هشدار کودک

دنباله همایش کودک و مادر با حضور کارشناس

کودک و مادر

دنباله همایش کودک و مادر با حضور کارشناسReviewed by مدیر سایت تاتیرو on May 23Rating: 5.0دنباله همایش کودک و مادر با حضور کارشناسآخه با داد و فریاد آنهم از گلوی یک مرد ، میدونین چقدر برای کودک وحشتناکه ؟ شما و همسرتون باید بدونید با فریاد کشیدن فرزند شما نه درسخون میشه ، نه اونطور که دوست دارید غذا میخوره ، نه حرف گوش کن میشه

دنباله همایش کودک و مادر با حضور کارشناس

قسمت سوم

یک پست همایشی

 

یاد آوری از همایش مادر و کودک

خاطر مبارکتان که هست . سلسله گزارشاتی از یک همایش . همایشی که با حضور یکی از اساتید روانشناسی کودک در یک هتل برگزار شد و مادران بسیاری دعوت شدند تا مسائل و سئوالات خود را با استاد روانشناس کودک در میان بگذارند . بله این سومین قسمت از گزارش آن همایش میباشد . بعد از یک پذیرائی ساده و قرار گرفتن مهمانها و استاد در جای خود همایش ادامه پیدا کرد.

 

کودک من کی حرف میزند ؟

مجری برنامه با کسب اجازه از استاد ، از مادری که در نوبت بوده میخواهد تا سئوالش را بپرسد. مادر جوانی پشت میکروفن میایستد.

مادر : جناب استاد با تشکر از فرصتی که به ما داده اید ، میخواستم بپرسم کودک من از کی به حرف زدن می افتد ؟ الان یازده ماهش شده و بیست روز دیگه تولد اولین سال تولدش رو میخوایم جشن بگیریم اما دریغ از یک کلمه حرف ! درکل کودک چه زمانی به حرف زدن می افتد و آیا دیر حرف زدن خطرناک نیست ؟

استاد : به سئوال خوبی اشاره کردید چون قصد داشتم اگر در این رابطه سئوالی پرسیده نشود ، به طور ویژه خودم به آن اشاره کنم چون گویا این مورد دغدغه بسیاری از مادران میباشد .

خب باید بدانیم بچه ها به طور طبیعی از دوازده ماهگی به تدریج اولین کلماترو به زبان می آورند. یعنی امیدوارم کودک شما هم اولین کلمه را در این یکی دو ماهه به زبان بیاورد . البته ده درصد کودکان این روند را تا هجده ماهگی تجربه میکنند .

خب طبیعیه در این شرایط برخی از مادران نگران میشوند . اما جای نگرانی نیست و مادرا نباید مرتب با فرزند خود ارتباط برقرار کند . مرتب با او حرف بزند . قصه گوئی بهانه خوبیه و سعی کنند به فرزند خود در حرفزدن کمک کند . در این شرایط اغلب مادران نگران میشوند که نکنه کودکشان دچار بیماری باشند !

 

اوتیسم بیماری عدم تکلم فرزند

استاد روانشناس بعد از نوشیدن جرعه ای آب ، ادامه میدهد: مادران باید بدانند دیر باز کردن زبان کودک آنهم از هجده ماهگی به بعد میتواند نشانه اوتیسم باشد اما نه به این سادگی ها !

دیر باز کردن زبان کودک میتواند نشانه اختلالات رشدی دیگری از قبیل مشکلات زبانی ، ناتوانی ذهنی ، اختلالات تکله و حتی عارضه ناشنوائی هم باشد نه اینکه همه دچار اوتیسم باشند . در ضمن باید بدانیم بیش ازهفتاد در صد کودکان که دیر زبان باز میکنند ، به مشکلات رشدی مبتلا نیستند .

به هر حال بهتره مادران بعد از هجده ماهگی چنانچه فرزند  هم چنان از حرف زدن خودداری کرد ، مورد را جدی گرفته و درمان را با دکتر خود شروع کنند .

 

والدینی که فقط فریاد میزنند!

با دعوت مجری برنامه ، مادر دیگری طرح موضوع دیگری میکند .

مادر : باعرض سلام خدمت استاد گرامی . جناب دکتر فرزند من بسیار لجبازه . یعنی فقط جیغ میکشه . چند بار هم نزد روانشناس بردم . روانشناس معتقد بود که مشکل پدرشه که سر کودک من بسیار داد میکشه .

استاد کمی تامل کرده و میپرسد _ خود شما چی ؟ شما هم داد میزنید ؟

مادر : گاهی ، البته نه به اندازه پدرش .

استاد : خب فرزند شما واقعا در مخمصه سختیه . تصور کنید این رفتار برای یک کودک مثل شکنجه میمونه . باید به کودک حق داد.

آخه با داد و فریاد آنهم از گلوی یک مرد ، میدونین چقدر برای کودک وحشتناکه ؟ شما و همسرتون باید بدونید با فریاد کشیدن فرزند شما نه درسخون میشه ، نه اونطور که دوست دارید غذا میخوره ، نه حرف گوش کن میشه . به طور کلی این بچه ، منظم نخواهد شد

 اما بنده از همین جا به شما و تمام والدین تضمین میدم که فرزند شما و فرزند تمام والدینی که این نحوه تربیتی رو، پیش گرفتند، بازتاکید میکنم ، با تضمین میگم ، فرزند شما بسیار لجباز میشه . دچار اضطراب دائمی میشه . احساس افسردگی و خستگی در کودکان شما رشد میکنه .

جالب اینجاست که چون نتیجه عکس میگیرید ، روز بعد مجبورید بلند تر فریاد بکشید . پس آنچه به جائی نرسد ، فریاد است . در نتیجه میخوام عرض کنم بهتره همسر شما حتما روی رفتار خودش تجدید نظر کنه و مشکل خودش رو جور دیگه حل سکنه . باید ببخشین یعنی میخوام بگم ، اینجور که معلومه همسر شما به روانشناس احتیاج داره . خب نفر بعدی

 

و اما قسمت بعدی !

از شما اجازه میخوام در گزارش بعدی ، سوال مادران بعدی را در قسمت چهارم خدمتتون ارائه خواهم کرد . تا گزارش بعدی مواضب کودک و کودکان خود باشید .

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن