هشدار کودک

کودک ما و دوستان تخیلی و واقعی کودک ما

کودک

کودک ما و دوستان تخیلی و واقعی کودک ماReviewed by مدیر سایت تاتیرو on May 24Rating: 5.0کودک ما و دوستان تخیلی و واقعی کودک ما

کودک ما و دوستان تخیلی و واقعی کودک ما

یک پست تخیلی

 

یک گپ کاملا خودمونی و محرمانه

میدونی چیه دوستم ، منم مثل تو سوپ مامانم رو دست ندارم . منم میخوام با تو باشم اما مامانم اینا هی صدام میکنن ! تو هم این لباس خوشگله رو پوشیدی ؟ منم خیلی دوست دارم تنم کنم اما مامانم هی اون لباس زشته رو تنم میکنه ! میدونم تو هم از اون بدت میاد .

 راستی تو بازی چی دوست داری ؟ منم دوست دارم که چشم رو بگیرم تا یکی قایم شه برم پیداش کنم ! آره منم دوست دارم مثل تو هی بگم سوک سوک و بازی رو ببرم . راس راسکی میگی چه خوب ، منم از رقص بدم میاد هی مامانم اینا ازم میخوان هی برقصم منم مثل تو زود خسته میشم . راستی دوستم میخوام یه حرفی باهات بزنم تو هم …………….

 

او کیست کنار کودکم ؟

شاید این مکالمه کودک ما با یک دوست باشد . یک دوست تخیلی . اغلب کودکان در سنین دو تا هفت سالگی برای خود دوستی اختیار میکنند . دوستی که همیشه با اوست . در زمان خواب ، بازی ، استحمام ، غذا خوردن و مواقع دیگر . وجود این دوست تخیلی نباید باعث نگرانی شما شود .

برخی از والدین تصور میکنند که کودکشان دچار توهم شده است . ولی موضوع کاملا برعکس بوده و از اینکه کودک ما ، با به کار گیری قوه تخیلش ، چنین ارتباطی برقرار کرده باید ، خوشنود باشیم .

 

کودک مقلد ، اسباب بازی نمیخواهد !

در ابتدا این را باید بدانیم که وقتی کودک به دنیا می آید فقط با حواس پنچ گانه پا روی کره خاکی میگذارد . این کودک بعد از طی چهار پنج ماه با غریضه هوش آشنا میشود . با داشتن این دو فاکتور ، کودک فقط یک تقلید کننده خواهد بود . یعنی او نمیتواند با عروسک یا هر نوع اسباب بازی کودکانه ارتباط برقرار کند .

جالب است که بدانیم کودک ما حدودا ، تا هجده ماهگی فقط مقلد والدین است . مثل سرکشی به کشوهای آشپزخانه یا سرگرم شدن با تلفن منزل یا موبایل یا مشغول شدن با قابلمه ، ملاقه و امثالهم ! اگر دقت کنید تمام این وسایل ، ابزاریست که والدین در ساعات روز و جلوی چشم کودک با آن مشغول هستند .

 

چه زمانی دوست تخیلی وارد میشود .

کودک ما از سن هجده ماهگی با قوه تخیل آشنا میشود . در این زمان است که کودک با داشتن سه فاکتور حس ، هوش و تخیل ، قادر است با اسباب بازی های خود ارتباط برقرار کرده و با آنها بازی کند . این زمانیست که دوست تخیلی کودک وارد میشود .

این دوست یا به شکل کاملا خیالی و فرضی و یا در قالب یکی از اسباب بازیها ، یار کودک ما میشود . از این پس تمام اوقات کودک با این دوست تخیلی پر میشود . با او میخندد ، میگرید ، و تمام اوقاتش را با دوست تازه یافته اش سپری میکند .

 

دوستی با دوست تخیلی تا کی و تا کجاست ؟

کودک ما برای انتخاب دوست واقعی ، به قوه تعقل نیاز دارد که آنهم از سن هفت سالگی در کودک پدید می آید . در این شرایط کودک متوجه محیط و آدمهای دیگر میشود .

امکان دارد که قبل از این سن با حضور در مهد کودک یا اماکن دیگر با کودکان هم سن وسالش ارتباط بگیرد اما این ارتباط ، ارتباطی خارج از تعقل میباشد .

حتی چنانچه دراین شرایط با کودکی در مهد آشنا شده و با او دوستی کند  او را نیز چون همان دوست تخیلی خواهد دید و در زمانی که از هم جدا میشوند ، در تنهائی همچنان ارتباط تخیلی خود را با آن دوست مهد کودکی ،  برقرار میکند .

اما پیدا کردن دوست در سن بالاتر ، که حواس ، هوش ، تخیل و تعقل ، به کمک کودک برای انتخاب می آید ، یک دوست واقعی تر جایگزین دوست تخیلی میشود . بنابراین با این جایگزین و کمرنگ شدن دوست تخیلی ،  به مرور دوست فرضی فراموش شده و دوست تخیلی به تدریج از دنیای کودک ما خارج میشود .

 

وجود دوست تخیلی و تعامل با آن ضرر دارد ؟

نه به هیچ وجه . وجود دوست تخیلی نشانه دهنده سلامت روان ، هوش بالا و نرمال بودن موقعیت و وضعیت کودک است . او با دوست تخیلی خود حرف میزند ، میخندد ، گریه میکند و در کل زندگی دوران کودکی را هم میسازد و هم تجربه میکند . در نتیجه نباید نگران بود . اماهمانطور که اشاره شد ، دوست تخیلی از سن هفت هشت سالگی به مرور از ذهن کودک پاک میشود ! چرا؟

چون دوستان واقعی جایگزین میشوند . ولی در مواقعی که دوست تخیلی مقاومت کرده و نخواست که دنیای کودک ما را ترک کند ! موضوع باید برای ماجدی شود . در این شرایط کودک ما شاید دوست داشته باشه تا وقت بیشتری با دوست تخیلی خود ، بگذارند .

در این حالت این خطروجود دارد تا با ارتباط گیری با دوستان واقعی دچار معضل شده و با عارضه ای چون افسردگی ، انزوا و دوری جستن با واقعیتهای زندگی ، روبرو شود . در این شرایط بهتر است با یک روانشناس مجرب صحبت شود .

 

مهارت شما ، ارتباط منطقی با دوست تخیلی است !

شما هرگز نباید وجود دوست تخیلی کودکتان را انکارکرده یا از داشتن این دوست ، وی را مسخره کنید . اگر والدین برعدم وجود دوست تخیلی کودک اصرار ورزند ، امکان دارد تا اعتماد به نفس کودک از بین برود و حتی با شما برخورد کرده و اثر بدی از شما درذهن کودک باقی بماند .

شاید هم منجر به بیزاری کودک از والدین هم بشود . اما در مقابل میتوان از وجود این دوست تخیلی به اهداف تربیتی کودکتان برسید .

 چنانچه خطائی از کودک سر بزند ، امکان دارد از ترس والدین ، تقصیر را به گردن دوست تخیلی بیندازد ، شما نباید قبول کنید چون بهترین بهانه به دست کودک داده اید تا همیشه خطاهایش را به گردن دیگری بیاندازد .

پس بهترین روش اینست که با کودک همسو شده و از او بپرسد که چرا این خطا توسط دوستش صورت گرفته و چرا وی با او برخورد نکرده است !؟

 

تربیت کودک چون کندن کوهی است !

متاسفانه این روزها والدین وقت بسیار کمی برای پرورش فرزندشان میگذارند . نظارت و ارشاد والدین ، حکم سپری برای او ، در مقابل تمام پلشتیرهای رایج این روزها را دارد . از دوست تخیلی کودکمان یک ابزار رشد برای او بسازیم . باور کنیم او یک یار میخواهد .

چه یاری بهتر از والدین آگاه . اگر چنین نباشد ، چه خواهد شد ؟

چه بسا وقتی کودکمان بی هدف رشد کرد، بزرگ شد و جامعه آلوده ، برای او آغوش باز کرد ، کودک ما به خاطر فقدان آن چیزی کهوالدین باید به او میدادند و ندادند ، اسیر دوست تخیلی جدیدی میشود .

البته این دوست در آئین نامه روانشناسی کودک وجود ندارد اما متاسفانه ، وجود این دوست ناخلف واقعیه ! شاید چندین بار شنیده یا خوانده باشید . فردی که مبتلا به شیشه بوده و ناخود آگاه مرتکب قتلی شده است ،  در جواب چرا ؟

مدعی شده یک نفر زیر گوشم میگفت که این کار رو انجام بده ! آیا دوست تخیلی فرد منحرف و معتاد ، همان دوست گم شده کودکیش ، نمیتواند باشد ؟

حالا چه فردی به شیشه مبتلا میشود ؟ حتما فردی که سایه محبت والدین را بر سر ندارد .

امید داشته باشیم که کودکان ما و جامعه ما ، دور باشند با هر چالشی ! شاید دوستهای تخیلی همیشه با همه ما هستند . یادمان نرود که هر زمان قصد بازی داشتیم یک بهانه برای قدرتنمائی می آوردیم و آن این بود .

ما یک یار در دلمون داریم ! واقعا آن یار که مدعی بودیم در دل داریم ، همان دوست تخیلی ما نبوده است !!؟؟

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا