تحلیل خبر

کودکان کرونازده کودکان شادی نیستند در آینده !

کودکان کرونازده

کودکان کرونازده کودکان شادی نیستند در آینده !Reviewed by مدیر سایت تاتیرو on Jun 16Rating: 5.0کودکان کرونازده کودکان شادی نیستند در آینده !کرونا روزی رخت بر خواهد بست اما کودک کرونا زده ، ذهنش تا بزرگسالی درگیر ایام تلخ کرونا خواهد بود . اخبار کرونا ربطی به کودک نداره ، او فقط یک جفت آغوش گرم و صمیمی میخواهد و بس .

کودکان کرونازده کودکان شادی نیستند در آینده !

یک پست کودک شاد

 

کرونا اومده ، بی عشوه و ناز اومده !

دنیای عجیبی شده ، البته عجیب که نه  ، هشل هفتی شده ! سایه کرونا ، روی زندگی بشر افتاده ( طفلی کودکان) ، از سیاست و اقتصاد بگیر تا فرهنگ و ورزش ! حتی ادبیات را هم متاثر کرده ! تا دیروز هرکی به کسی میرسید حداقل ترین کاری که میکرد سلام و علیک ساده بود تا به آغوش کشیدن ، اما امروزه تا به هم میرسند میگند از اون طرف تر برو بذار باد بیاد !

معلوم نیس آدمیزاد با سایه سنگین کرونا چه میخواد بکنه ؟ فعلا که همه گیجند ! از سیاستمدار بگیر تا کارگر ساده ، از دکتر و مهندس بگیر تا هنرپیشه و ورزشکار!

این جور که معلومه یه ترس پنهان و آشکار همه رو گرفته ! حتی قمه کشها و بچه لاتها اکثرا تو خونه هاشون ، رفتند جا ! از اصغرخوفناک بگیر تا قاسم شقه ای ! پادوهاشون میگن داداشی گلم ، یه توک پا بیاین بیرون یه خودی نشون بدین ! اونا هم میگن ،بی خیالبابا ، سر قمه هامون کرونائی میشه ، میوفتیم تو درد سر و گرفتار میشیم !

خلاصه هر کس نظری و فتوائی میده . یکی میگه این رو بخور اون یکی میگه اصلا نخوریا ! یکی میگفت این دارو ، دوای دردشه اون یکی میگفت سمتش نری که اگه بری ،  مردی !

هیچ کس از ماهیت این ویروس کرونا صفت ، اطلاعاتی در دست نداره !

چون پزشکان با نحوه مبارزه و مقابله با این هیولای پرادعا ، فعلا آشنائی ندارند ، نظراتشان دچار تناقص شده بود ! دسته ای میگفتند این کار رو بکن ، یه عده میگن این چه کاریه که کردی ؟

مثلا دسته ای از پزشکان معتقد بودند ، همه لازم نیست ماسک بزنند ، یه عده میگفتن همه باید بزنند ، حتی امروزه میگن حتی تو خونه هم ، همه باید ماسک بزنند ! این عدم شناخت و ندانستن نحوه مقابله واحد با این کرونای مصیبت ساز ، سبب شد تا این الوقتها بازار شایعه درمانی را داغ کنند !

پیشنهادهای مکرر از مصارف عجیب و غریب، کار را رسانید به استعمال یا استنشاق یا تناول محتویات معده بعضی از چهار پایان ! کاری مذبوحانه که حتی همان چهارپایان محترم هم ، از خجالت سرخ شدند !

 اما این خیلی حرفه که شایع بود بچه ها در امانند و پیرها در دسترس کرونا ، اما خبر اومد بچه ها هم درگیر میشن این تناقضها همهرو گیج کرد و کودکان شاهد وارفتگی بزرگترها بودند !

 

 قائده بازی کاملا به هم خورده

همیشه ذات زندگی این بوده که کودکان خود را در پناه بزرگترها ببینند . همیشه و از اون قدیما ! اگه خطری رو احساس میکردند ، تنها محل آرامش و امنیتشون ، آغوش بزرگترها بود . اما چند ماهی است که کرونا اومده . یهو اومده ، وحشت اورده ، چندش اورده مردم داغون شدن ، مردم ویرون شدن ، همه پشت ماسکند ، بچه ها حیرون شدند !

 

کودکان را تنها نگذاریم !

بله کودکان امروزی حیرون شدند . آنها نظاره گر آغوشهائی هستند که لرزانند ، همان آغوشهائی که پناهگاه کودک بود ! کودک احساس میکنه که قائده بازی بهم خورده ، کودک بهانه شاد بودن را از دست میدهد و خنده را فراموش میکند . چون آنها ترس را درچهره والدین خود میبینند .

 

خوابهای کودکان را رنگی کنیم .

حالا چه باید بکنیم ؟ هیچ چاره ای نیست که شادی رو به فرزندانمان منتقل کنیم ! کودکان به طور غریزی و طبیعی دوست دارند بلند بخندند . آنها همواره غرق در شادی هستند و زندگی را زیبا میبینند . اما با این بهم ریختن روحیه ما ، آنها دچار آشفتگی روحی و روانی میشوند .

مخصوصا که با دلهره و بدون توضیح به سبک کودکانه آنها را مجبور میکنیم در کوچه و خیابان نروند ماسک بزنند و مرتب دستهایشان را بشوینند . کودکان این تغییرات را درک نمیکنند . کودکان  در خواب ، کابوس کرونا میبینند. خوابهای کودکان خاکستری شده اند . خوابهای آنها را رنگی کنیم .

 

کودکان هوشیارند و شنونده !

در کنار کودکان ،  مراقب رد و بدل کردن اخبار کرونائی ، مخصوصا اخباری که پایه و اساس اساسی ندارند ، باشیم ! فرضا درتماس تلفنی با یکی از اقوام ، شروع به مبادله اطلاعاتی میکنیم .

_ شنیدی امروز صد نفر دیگه مردن ؟

_ آره والله ، میگن بیمارستانها پر شده !

_ مثل اینکه تموم دنیا تعطیل شده ، مردم ریختن مغازه ها رو غارت میکنن !

_ دنیا به هم ریخته ، مثل اینکه آخر زمون شده ، من که میترسم از خونه برم بیرون !

_ روزی ده دفعه خونه رو ضد عفونی میکنم ، میترسم دست به در و دیوار بزنم !

_ …………………..

این تماس در کنار کودک ، وحشتناکه ، با هر خبری ، کودک در خود میشکند . آیا واقعا اینقدر اوضاع خرابه که اوضاع کودکان خود را داغون میکنیم ؟

 

آیا کودکان آغوش ما را گم کرده اند ؟

یه زمانی روانشناسان میگفتند و لازم هم بود که بگویند ، زیاد لازم نیست خود را وقف کودکان بکنید و فرصتی را به خود و به آرامش خود بدهید . ولی آن زمان کرونائی در میان نبود . پس در این مقطع تلخ روابط کودکان ، به شدت آغوش گرم والدین را طلب میکنند . در میان اخبار زشت کرونائی ، آغوش شما مرحم کودک شماست . سعی کنیم کودکان شنونده اخبارهای مزخرف کرونا نباشند .

 

کودکان باید بخندند .

کودکان را باید بخندانیم مخصوصا در این زمونه . با آنها کلنجارو گلاویز شویم تا آنها والدین را باور کنند . حتی کودک خود را قلقلک بدهیم تا صدای خنده اش ، فضای اتاق را پر کند .

بگذارید کودکان آزادانه هر کاری که دوست دارند انجام بدهند . شاید بی دلیل قوطی شکر را روی زمین پخش کنند . یا روی خواهر و برادر یا دوستانشان بریزنند . شما نباید با تشر برخورد کنید . فرصت تفریح و لذت بردن را ، از او نگیریم . فکر کنیم اگر همین صحنه را ، اگر در یک فیلم صامت کمدی ببینیم ، نمیخندیم ؟

پس اینجا هم فرصت خندیدن را به کودک بدهیم ، شاید این لحظات شیرین ، تلخی اخبار کرونا را از بین ببرد . پس به جای تشر،  به شکل دوستانه روش درست را آموزش بدهید .

کرونا روزی رخت بر خواهد بست اما کودک کرونا زده ، ذهنش تا بزرگسالی درگیر ایام تلخ کرونا خواهد بود . اخبار کرونا ربطی به کودک نداره ، او فقط یک جفت آغوش گرم و صمیمی میخواهد و بس .

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن