تحلیل خبردسته‌بندی نشده

دوست محیط زیست ، دشمن محیط زیست شد ؟ 

محیط زیست

دوست محیط زیست ، دشمن محیط زیست شد ؟ Reviewed by مدیر سایت تاتیرو on Dec 19Rating: 5.0دوست محیط زیست ، دشمن محیط زیست شد ؟ گوستاو تولین قرار نبود نابودگر محیط زیست شود . گوستاو تولین یک مخترع بود که دغدغه اش نجات درختان بود .

دوست محیط زیست ، دشمن محیط زیست شد ؟

یک پست برای کودک خلاق

 

چی فکر میکرد چی شد !

گوستاو تولین قرار نبود نابودگر محیط زیست شود . گوستاو تولین یک مخترع بود که دغدغه اش نجات درختان بود . او تصور میکرد که انبوه پاکتهای کاغذی فروشگاه ها باعث نابودی درختها و در نهایت نابودی محیط زیست میشود .

گوستاو تولین مبتکر کیسه پلاستیکی پلی اتیلن بود که در فروشگاه ها برای خرید به مشتریان میدادند و متاسفانه تا امروز نیز ادامه دارد .

 

آغاز یک اختراع بحران ساز

پلی اتیلن در سال 1898 به دست آمد و مجددا در سال 1933 به کار گرفته شد اما چنان در عرصه صنعت موثر نبود .

هنوز محیط زیست از زیان پلی اتیلن در امان بود . بالاخره در سال 1960 یک تیم سه نفره در یک شرکت سوئدی رویکرد دیگری با اتیلن تعریف کرد که در بسته بندی تولیدات صنعتی به کار گرفته شد و این روش را در آمریکا به عنوان اختراعی جدید به ثبت رسانید .

 

اختراعی برای تخریب محیط زیست

گوستاو تولین یک از اعضا سه نفره سوئدی بود که فکر ساخت کیسه های نایلونی را برای فروشگاه ها داد . با تولیدات اولیه و ارسال به فروشگاه ها ، سی چهل در صد مردم از محصول جدید استقبال نکردند.

شاید مردم پیش بینی میکردند که این محصولات باعث تخریب محیط زیست در آینده خواهد شد . برای همین آنها  شدیدا پاکتهای کاغذی را برای خرید قبول داشتند .

گوستاو برای به دست آوردن این تعداد مخالف هم تلاش بسیار کرد . تلاشی برای ترغیب آنها برای مصرف کیسه ها . گوستاو طرحهای جذاب برای کیسه ها که معروف شده بود به کیسه های تی شرتی  ارائه داد .

کبه هر حال گوستاو هرگز تصور نمیکرد که اختراعش باعث نابودی محیط زیست شود .

 

پشیمانی یک مخترع اما چه فایده

واقعا اختراع کیسه پلاستیکی باعث فاجعه محیط زیستی شده است .  آیا میتوان گفت همین پلی اتیلنهای قاتل باعث نابودی کره زمین شده است .  این قاتل نامرئی به مرور گلوی ساکنین کره زمین را فشرده است .

کمی دقت کنیم . نابودی دشتها . نابودی دریاها . نابودی کوه ها . نابودی حیوانات زمینی و دریائی و هوائی . و نابودی زندگی انسانها . هر روز فاجعه بار تر از دیروز .

حتی به راحتی میشود تقصیر خشکسالی ، سونامی ، گرم شدن یخچالها و سیل کشورها . آتش سوزی ها را از این اختراع مخرب دانست .

اختراعی که میشه گفت از اختراع بمب اتم هم وحشتناکتر بود .

گوستاو لین در زمان حیاتش هنوز به عمق تاثیرات مخرب محصول ابداعیش پی نبرده بود . اما از قول پسرش رائول تولین شنیده شده که پدرش از این تاثیر کیسه های پلاستیکی بسیار ناراحت بود .

رائول میگفت که پدرم همیشه یک کیسه نایلون را در جیبش میگذاشت برای خرید . او معتقد بود که مردم باید کیسه های پلاستیکی را کم مصرف کنند . اما بهتر بود مردم همان پاکت کاغذی را مصرف میکردند .

در مقابل هم درخت میکاشتند . مطمئنا وضع کره زمین در حال حاضر بسیار ایده آل بود .

 

برای رهائی از محصولات پلی اتیلن چه باید کرد

به هیچ عنوان برای رهائی کامل متاسفانه کاری نمیشود کرد . البته گاه گداری تک مضرابهائی زده میشود اما مسکن موقتی است .

در یکی از ایالات هند ، مدیر آگاه یک مدرسه برای محیط زیست کاری ارزنده کرد . این مدیر مدبر برای ثبت نام دانش آموزان شرط جالبی گذاشت .

قرار شد تا  دانش آموزان کیسه های پلاستیک رها شده در مسیر مدرسه را جمع کنند و به او در مدرسه تحویل بدهند . این مدیردلسوز در ازای این عمل دانش آموزان ثبت نامشان را رایگان کرد . حداقل در آن منطقه و تا شعاع دید مدیر هیچ کیسه پلاستیکی دیده نشد .

 

تلاشی دیگر و مسکن دیگر

به گزارش خبرگزاری ( آسوشیتد پرس )  شرکت تولید لباس ( رالف لورن ) مبادرت به تولید تعدادی تی شرت کرد .

این تی شرت ها از محصولات پلی اتیلن مانند کیسه و بطری رها شده در طبیعت تولید شده است . دیوید لورن مالک شرکت فوق این تولیدات را برای حفظ محیط زیست دانسته است .

لورن که نام تی شرتش را زمین گذاشته متعهد شده تا 170میلیون بطری را تی شرت کند .

به نقل از تاتی رو

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. ای کاش گوستاو تولین دیگری نیز این روزگار بود تا برای برون رفت از بحران فعلی چاره ای می اندیشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

دکمه بازگشت به بالا