دسته‌بندی نشدههشدار کودک

درد دل مادرانه در جمع مادرانه

درد دل مادر

درد دل مادرانه در جمع مادرانهReviewed by مدیر سایت تاتی رو on Jul 22Rating: 5.0درد دل مادرانه در جمع مادرانه( درد دل مادرانه در جمع مادرانه ) این تیتر دعوت از یک عده مادر بود تا در یک همایش شرکت کنند. من هم به وسیله دوستی با خبر شدم و خودم رو رسوندم به سالن هتلی که همایش در آن برگزار میشد .

درد دل مادرانه در جمع مادرانه

یک پست جمعی

محفلی برای شناخت کودکان.

( درد دل مادرانه در جمع مادرانه ) این تیتر دعوت از یک عده مادر بود تا در  همایشی ، شرکت کنند. من هم به وسیله دوستی با خبر شدم و خودم رو رسوندم به سالن هتلی که همایش در آن برگزار میشد .

حضور یکی از دکترهای معروف روانشناختی و روانکاوی ، به اعتبار همایش افزوده بود . دکتر مربوطه قرار بود تا به سئوالات و مشکلات مادران جواب بدهد .

خب این یعنی بهترین فرصت تا من برای سایت تاتی رو کلی سوژه جمع کنم وبه مرور در سایت به اشتراک بگذارم ، همایش با مراسمی شروع شد و مجری برنامه بعد از کلی خوش و بش و اشاره به اهداف همایش ، از اولین مادر دعوت کرد تا سئوالش را بپرسد :

 

چاره اندیشی برای کودکانی با رفتارهای متغییر.

مادر _ خدمت دکتر محترم و حضار گرامی سلام عرض میکنم . من صاحب یک پسر ده ساله هستم . پسرم از یکی دو سالگی اخلاق جور واجور داشت ، این در حالی بود که من و همسرم در منزل به هیچ وجه تشنجی نداشتیم و در کل محیط خونه ، محیطی آرام بود ، ممنون میشم علت این رفتار بیمار گونه را توضیح دهید .

دکتر _ اولا خواهش میکنم سریع نگوئید بیمارگونه ، یعنی روی بچه ها انگ بیماری و ناراحتی روحی نذارید . خب بفرمائید همیشه این رفتار غیر معمول را داشت ؟

مادر _ نه ، گاهی پرخاشگر بود گاهی آرام ، گاهی نجوش میشد و برعکس

 

آشنائی با سیکل رفتار کودک

دکتر _ خب بفرمائید بنشینید ، بیشتر بچه ها تا سن یازده سالگی این رفتارهای متغیر را دارند . یعنی این دسته از بچه ها در سنین دو ، سه ، چهار ، پنج ، شش ، هشت و ده سالگی ، دورانی توام با آرامش را دارند .

اما هر شش ماه یکبار روحیات بچه ها به هم میریزد ، چنانچه والدین را دچار مشکل میکنند . این تغییر رفتار تقریبا هر دو سال اتفاق می افتد . این رفتارهای نا سازگار بین همان سنهای توام با آرامش که خدمتتون عرض کردم ، اتفاق می افتد .

مثلا یک سال و نیمه ، دوسال و نیمه ، سه سال و نیمه ، چهارسال و نیمه ، پنج سال و نیمه ، هفت و نه و یازده سالگی اتفاق می افتد ، در سن یازده سالگی همه چیز عادی شده و شما و مادران دیگر که چنین مشکلی را داشته اند ، از این به بعد ، با بچه ای متعادل روبرو خواهند بود ، فقط در این دوران آرامش خودتون رو باید حفظ کنید . سئوال بعدی لطفا !

 

آیا کودکان لجباز ، لوسند ؟

یکی دیگر از مادران _ با سلام خدمت جناب دکتر ، سئوال من زیاد از سئوال مادر محترم قبلی دور نیست ، جناب دکتر من یک پسر بچه شش ساله دارم که بسیار لج باز و کج خلقه ، لطفا راهنمائی بفرمائید که چکار کنم ؟

دکتر _ کار خاصی قرار نیست بکنید ، اولا آرامش خودتون روحفظ کنید . مادران عزیز باید بدانند که این رفتار طبیعیه و شما اصلا مقصر نیستید ، در مقابل این رفتارها هم واکنش خشن نداشته باشید که اوضاع را بد تر میکنید .

عقب نشینی والدین ممنوع !

اما نباید قوائدی که برایش گذاشته اید را هم ، زیر پا بگذارید. یعنی به نوعی جلوش کم بیارین و وا بدهید ، شما باید با حفظ آرامش ، استرسها را کم کنید . محیط او را تغییر دهید . مثلا در جمعی که کودکتان یکباره ، چنین رفتاری را شروع کرد با ملایمت او را از جمع جدا کرده و در محیطی دیگر ، با او از مسائل مختلفی که مورد علاقه اش است ، صحبت کنید یعنی حواسش را پرت کنید .

اغلب بچه ها میخواهند سلطه خود را به رخ بکشند . شما هم باید اقتدار خود را داشته باشید . اما این مرز بندی نباید محیط منزل را به میدان جنگ تبدیل کند ، مدیریت شما و آرامش والدین با حفظ اقتدار ، عبور از این معضل را به دنبال خواهد داشت.خب سئوال دیگر.

 

چه پدر چه مادر نق زدن قدغن

مادری برخاسته و سئوالش را میپرسد : جناب دکتر ، فرزند من خیلی نق میزنه و غرولند میکنه . آیا مشکلی داره .

دکتر : باید ببخشید شما خودتان دارای چنین رفتاری هستین؟

مادر : من کمی . اما پدرش خیلی . به هر چیزی گیر میده و مرتب نق میزنه.

خنده حضارباعث انسباط محیط میشود . دکتر جمع را دعوت به آرامش میکند.

 

نگاه کودک به رفتار والدین

_خب گویا با سئوال این مادر گرامی ، کمی محیط از خشکی دراومد . خیلی هم خوب ! البته این مشکل بیشتر والدین مخصوصا مادران است . حالا استثنا عا در اینجا ، این مادر شانس اورده که جایش را پدرش گرفته . متاسفانه همونطور که گفتم در بیشتر خانواده ها کودکان اسیر این رفتار والدین هستند . ما اول باید در رفتار خودمون تجدید نظر کنیم .

باید بدونیم نق زدن مدام ما ، باعث میشه که کودکان ،  از داشتن فکر خلاق و همچنین ارتباط سالم با دیگران دور بشه . نق زدن پدر و مادر باعث میشه کودکان محدود فکر کنند و به نوعی وابسته و درمانده بشوند . آنها پیش خودشان تصور میکنند چون والدین من هی نق میزنند ، پس این روشی درسته ! یعنی این ما هستیم که شیوه نق زدن را ناخواسته به آنها آموزش داده ایم .

آنها فکر میکنند که برای رسیدن به هدفم باید نق بزنم . پس ابتدا ما باید رفتار خودمان را اصلاح کنیم .سئوال بعدی لطفا .

 

به دنبال کودکی کامل 

مادر دیگری برمیخیزد _ خسته نباشید آقای دکتر . والله آقای دکتر شاید درخواست من کمی بی ربط باشه ، ولی چون همیشه آرزومه ، گفتم با شما در میون بذارم شاید افاقه کرد. والله من همیشه در آرزوی اینم که بچه ام نابغه بشه . راستش یکی از اقوام چنین بچه ای رو داره ، من از حرصم حتی رفت و اومدم رو کم کردم . حالا میخوام بدونم راهی هست تا من هم کودکی نابغه داشته باشم .

دکتر : اولا شما رابطه تون رو کم نکنید چون این یکی از ضعیف ترین تصمیم هاست . آیا کودک شما از حل مسایلی که در رابطه با سن و سالشه ، عاجزه ؟

 

بین نابغه بودن و موفقیت تفاوته

مادر _ خیر آقای دکتر هیچ مشکلی نیست . برای همین گفتم شاید شرایط نابغه شدن رو داشته باشه .

دکتر : ببینید مادر گرامی ، نابغه بودن با موفقیت دو مقوله متفاوته . کودکی که میتونه از پس مشکلات روزمره خودش بر بیاد یا با هم نسلانش ارتباط بگیره و از چیزهائی که داره خوب استفاده کنه و از اونا لذت ببره به کودکان دیگر حسادت نکنه یک کودک موفقه و داشتنش برای هر پدر و مادری یه شانسه . حتی میشه گفت بسیار  ایده آله . اما نابغه بودن . میخوام از شما یه سئوال بپرسم شما خودتون یا همسرتون نابغه اید ؟

مادر _ خیر آقای دکتر . معمولی هستیم

موفقیت کودکانی که تجربه کسب میکنند.

دکتر : شما باید بدونید که اغلب نبوغ بیشتر به صورت ارثی به کودک منتقل میشود . شما بدونید که هیچ کس نمیتواند کودک نابغه تربیت کند . اما کودک موفق ، هوش و هیجان بالائی داره که اکتسابی است . یعنی کودک موفق خودش موفقیت را کسب کرده و این بسیار ایده آله . شما باید کودکانی تربیت کنید ، که خودشون ، خلاقیتشون رو بسازند و شکوفا کنند . مطمئن باشید که در هر جامعه ای ، این کودکان گلیم خودشون رو از آب بیرون میکشند .

مادران پرسش گر دکتر پاسخگو.

جلسه پرسش و پاسخ ادامه داشت اما من در قسمتهای دیگر بهترین آنها را برای تجربه مادران روی سایت خواهم   گذاشت ، سئوالاتی که چون مادران از آن غافلند در زندگی تاثیرات منفی آنرا میبینند . چه بهتر در شرایطی که از نظر اقتصادی به سختی روزگار میگذرانیم ، حداقل از زندگی با خانواده لذت ببریم . انشالله . فعلا شما رو به خدا میسپارم . با بچه هاتون خوش باشید .

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 15 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن