تحلیل خبر

سطل زباله ، یاور تو سری خور محیط زیست !

سطل زباله

سطل زباله ، یاور تو سری خور محیط زیست !Reviewed by مدیر سایت تاتیرو on Jun 17Rating: 5.0سطل زباله ، یاور تو سری خور محیط زیست !

سطل زباله ، یاور تو سری خور محیط زیست !

یک پست بودار!

وندالیسم ها یه طرف ، معترضین هم یه طرف !

خدمت عزیزان عرض کنم که ، در سراسر دنیا ، این سطلهای زباله اند که به شدت تو سری خورند ! چرا ؟ عرض میکنیم ! اینبیچاره های مظلوم و ساکت که بواسطه نقشی که دارند ، کثیف و متعفن شده اند ، دلیلی غیر موجه ای به وجود آورده که هر کس ، بااین عضو مبلمان شهری ! یک رفتار عجیب و غریب داشته باشه !

مثلا چند جوان پراز انرژی که هم شور و نشاط جوانی دارند و شاید هم ، یه کمی محرک خاص در بدنشان وول میزنه ، برای چشم تو هم چشمی و نشان دادن مهارتهایشان ، تمام تکنیکهای ورزشهای رزمی را به رخ سطلهای بیچاره میکشند ! حاصل تلاش این وندالیسم های گرامی ، سرنگونی سطلها و ولو شدن زباله ها میباشد !

بیچاره محیط زیست !

در مواقعی هم به خاطر شرایط نابسامان سیاسی و اقتصادی هر کشوری ، صدای عده ای بلند میشود . باز اولین ابزار مقابله با مامورین ، بهره بردن از سطلهای زباله و به آتش کشیدن محتویات داخل آنهاست .

جالب اینجاست که شاید این اعتراضها برای بی توجهی به محیط زیست از طرف مسئولین باشه که با این نحوه از اعتراض کردنها  ، خود حامیان محیط زیست ، تبدیل میشوند به مخربین محیط زیست ! اوایل که سطلها پلاستیکی بود ، با این عملیات ، یا سطلها میشکستند یا برای بازیافت سرقت میشدند .

وقتی فلزی شد ، تبدیل به سنگری شد برای اعتراض و ضد اعتراض ! البته ناگفته نماند که عاشقان شهری و دلشکسته گان عشقی هم ، دیواره سطلها را بی نصیب نذاشته و آنها را تبدیل به گالری های شهری میکنند . یک دسته که عاشقند و یک دسته هنرمند و بخشی هم ، هم عاشق و هم هنرمند !

در نتیجه شعارهای گرافیکی با طعم عشق و عاشقی روی سطلها نمایان میشود ! یکی از شعارها این بود ( تو شاه دل من شدی ، کی برای تاجگذاری میای ! )

 

معرفی سطل زباله و نقش آن در محیط زیست !

در بین متعلقات مبلمان شهری ، کدامین آنها قابل اعتنا ترند ؟ باجه تلفن ؟ پل عابر پیاده ؟ کیوسک مطبوعات ؟ نیمکتهای شهری ؟ باجه پست ؟ تندیسها ؟ و یا ……. سطلهای زباله ؟ مطمئنا سطلهای زباله تو چشم ترین ابزاری است که مورد توجه هر شهرداری میباشد .

در ظاهر وظیفه سطلهای زباله جمع آوری زباله و مراقبت از محیط زیسته ، به همین خاطر بارها شکل و شمایل وظایف آن را تغییر داده اند و همواره بدنبال عملکردی بهتر برای این ابزار محبوب و همینطور نه چندان محبوب هستند .

 

قوانین متعدد سطلهای زباله

یکی از معضلات زندگی اجتماعی ، مصرف بی رویه بوده که تبعات آن هم انباشت زباله است . زباله هائی که هم چهره شهر یا حداقل محدوده سطلهای زباله را زشت و کریه میکند و هم بوی نامطبوعی را به طور رایگان در اختیار شهروندان گرامی قرار میدهد .

 نزولات مشمئز کننده اش که از گوشه و کنار پیکره آن روی زمین سرازیر میشود که داستان دیگری دارد . شیرابه هائی که نقش مخربی در محیط زیست دارند .

به هر حال برای اینکه سطلهای زباله به جایگاه واقعیشان برسند ، مرتب قوانینی برایش وضع میکنند که آخرین آن ، تفکیک زباله ها از منازل بود ه است . اما دریغ از یک همت جمعی که هرخانواده ای ، زباله های تر و خشک را جداگانه تحویل ساعت 9 بدهند !

آیا تفکیک زباله ، همان ادغام خشک و تره ؟!

چون اکثر آدمها ، تابع ضرب المثل تر و خشک را باید با هم سوزانید ! هستند ، از همان منزل همه نوع زباله را درکیسه نایلکس ریخته و با چاشنی شیرابه ، در دل سطل زباله رها میسازند .

مسئولین شهری هم که دیدند میشود از این زباله ها دو ریال گیر آورد ، سطلهای تفکیک شده با رنگهای مختلف و برچسبهای تعیین کننده در خیابان گذاشتند .

برچسبهائی که ( بابا جون این سطل مخصوص زباله خشکه و این یکی مخصوص تر) اما باز افاقه نکرد و همه سطلها پذیرای تمام زباله ها شدند آنهم مخلوط ! آخه حرف مرد یکیه !

قانون آخر، تیر آخر

سطلهای زباله که ناخواسته مجبور به تحمل کردن کثیف ترین دورریزهای آدمها هستند ، منفور محیط زیستند ! در برخی از مناطق سطلهای زباله قبل از رسیدن به ساعت خاص شبانه ، مملو از زباله میشوند . عابرین که خود بخشی از به وجود آوردن این وضعیت هستند ، در حین عبور با گرفتن بینی و قیافه درهم ، چنان به سطل نگون بخت نگاه میکنند که گویا از روز اول این گونه تو سری خور بودند !

 اما همین منفورین جامعه ، متاسفانه دلپسند برخی از مردم همین جامعه هم ، هستند ! این دسته از عزیزان با سرک کشیدن در سطلها و ریخت و پاش زباله ها ، سعی میکنند از میان آت و آشغالها برای خود درآمدی به دست بیاورند . بواسطه این تلاش ، زباله هائی که مطلوب کاوشگران نبوده ، به اطراف سطل ریخته میشود تا کاوشگران کوشا ، بتوانند تا کمر در سطل فرو رفته ، بلکه جنس مطلوبی از انتهای سطل هم شده به دست بیاورند !

حق و نا حق در بین زباله گردها !

این جریان اقتصادی ! مدیریت شهری را بر آن داشت تا از این منابع برای خود درآمدی داشته باشد . پس پای پیمانکاران برای انحصار کردن تفکیک به سطلهای زباله ، باز شد .

همین امر باعث درگیری بین زباله گردها شده چون هر کدام از آنها ، سطل زباله را حق خود میدانند ! در نهایت چون چماق قانون ، در دست پیمانکاره ، زباله ها توسط این یاران محیط زیست به محل خاص رفته تا هم با زباله ها ، اجناسی را بازیافت کنند و هم  برقی ولو اندک ، به نیروگاه اضافه کنند . فعلا کورسوئی از روشنائی ، حاصل این فعل و انفعالاته !

سهم یاران محیط زیستی از طبیعت ، سوسک و پشه !

حتی سطلهای زباله هم ، از نعمات طبیعت  بی بهره اند . تا به حال کسی ندیده که روی سطل زباله ای ، بلبلی نغمه سرائی بکنه و چلچله ای ، زباله ها را به آوازی مهمان بکند ! اما این جامانده های طبیعت ، از سوسک و پشه و مگس و موش و سگ و گربه اشباع هستند .

هزاران جانور میکروبی و آمیبی و باکتری ویروس ،  در میان شیرابه ها ، وول میزنند که برای دیدنشان شهروندان باید از میکروسکوب استفاده بکنند .

این جانوران نقش مهمی در تجزیه زباله ها دارند . یکی از مهم ترین تلاش آنها ، انتقال بیماری های شناخته و ناشناخته شده ، در بین انسانها میباشد .اما حیف که جامعه پزشکی از این جانوران ، به خاطر بیزینسی که دارند ، ممنون نیستند !

 

تا به کی خار ؟ در حسرت گلی هستم !

در اطراف هیچ سطلی ، هیچ گلی روئیده نمیشود . حتی کاکتوسها و خرزهره ها هم برای سطلهای زباله ، ناز میکنند . برخی از شهروندان گرامی که به ساعت 9 حساسیت دارند ، در طول روز ، کیسه زباله خود را در سطلها میاندازند تا یه وقت سطلهای زباله فراموش نکنند برای چه کاری ، در کناری آرامیده اند .

  بعضی از این دوستان همشهری ، ورزشکار بوده و در حین عبور خود رویشان ، یک پرتاب بسکتی به سطل زباله میکنند که شاید سه امتیاز بگیرند ، اما اغلب کیسه ها به پهلوی سطل خورده و متلاشی میشود . چندین کیسه این چنینی میشود جولانگاه حشرات آنچنانی!

جای خالی سطلهای زباله ، همیشه ماندگار !

حالا بماند در کیسه ها چه بوده که مردم رهگذر باید تا دل شب ، مشاهده گر آنها باشند . محتویاتی که بهترین آن ، پوشک بچه عزیز پرتابگر بوده است . و آخ ! آخ از زمانی که قرار میشود محل سطل های زباله ، از جائی به جای دیگر منتقل شود . مگه این تصمیم تو کتف شهروندان میره !

برای همین تا مدتها به محل سطل قبلی وفادار بوده و کیسه های زباله در محل بدون سطل ، انباشت میشود ! بیچاره اهالی این منطقه مجبور به سرودن اشعار لطیف میشوند !

از دل این اشعار تمام ناسزاهای عالم ، نثار اقوام درجه یک و درجه دو پرتابگر بیرون میآید که قدیمی ترین و نوستالژیک ترین و مودبانه ترین آن ، اینست . ( لعنت خدا بر پدرو مادر کسی که در این محل …..)

 

کودک کار و شبکه کار و مردم کار !

خیلی درد آوره که کودکان بی بهره از زندگی ، با جثه نحیف ، تا کمر در سطل دو لا شده تا سهمی از زندگی خود بیابند ! سطل زباله برای این دسته از کودکان حکم فروشگاه های زنجیره ای دارند . اگراین سطلها در قسمت شمالی شهرهم  باشه حکم مال رو دارند !

اغلب بچه ها گرسنه اند و اگر نانی هم پیدا کنند ، همانجا میخورند بدون رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت جهانی ! برخی از شهروندان برای کمک به این کودکان ، غذای مانده از شب را کنار سطل آویزان میکنند که اگر از گزند سگ و گربه در امان بماند ، گوشه دل این کودکان پر میشود .

خب این صحنه های دلخراش برای شهروندان درد شناس موضوع جذابی میشه تا آنرا با دوربینهایشان ضبط کرده و در شبکه های مختلف داخلی و خارجی ، نمایش دهند . حالا شبکه های پخش کننده با چه نیتی مبادرت به پخش کنند ، خدا عالمه!

غم نوشته سطلهای زباله با شهروندان !

این مطالب که خواندید ، گوشه ای بود از موقعیت ما سطلهای زباله که مثلا برای حفظ محیط زیست و برای سلامتی شما شهروندان در گوشه کنار شهر قرار داده اند . ببخشید اگه با شما حرف میزنم ، دهانم بوی گند میده و هیکلم لجنیه ! اما اقتضای طبیعتم اینه شما نگرون نباشید و همچنان هر آشغالی رو با هر وسیله ای بریزد تو دل من !

نگرون درد پلوهام هم نباشید و بگذارید جوانهایتان ، هر آنچه قوت دارند ، با لگدهایشان ، بر پهلوی من بکوبند . بگذارید همچنان میزبان حشرات باشم . پناهگاه سگ و گربه ! فقط شما اگه میتوانید برای من از صدای قناری و بلبل بگوئید . فقط برایم از لطافت گل بگوئید و حس بوی عطر آنها را !!

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 13 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن