تحلیل خبردسته‌بندی نشده

زنان دور از دسترس ، زنان فضائی اینچنین یا آنچونان

زنان

زنان دور از دسترس ، زنان فضائی اینچنین یا آنچونانReviewed by مدیر سایت تاتیرو on Feb 14Rating: 5.0زنان دور از دسترس ، زنان فضائی اما سایت تاتی رو آرزوی دیگری دارد . ایکاش تمام زنان دنیا مخصوصا ایرانیها ، چنین گامهائی بردارند یا حداقل  در فضا ی هپروتی ، غوطه ور نشوند . آنگونه که زن نگون بخت در مجاورت دیوار سیاه ، در انتظار پرواز بود .پرواز به فضائی که عاقبتش سقوطی وحشتناک است . فقط نفرین ! فقط نفرین ابدی

زنان دور از دسترس ، زنان فضائی اینچنین یا آنچونان

یک پست فضائی

 

نگاهی از پشت ویزور به فضا !

برای گرفتن چند فریم عکس از خطوط راه آهن راهی جنوب شهر شدم . همیشه آرزوی پرسپکتیو از ریلها رو داشتم که روی دوربینم حک کنم . اما قبل از اینکه به مقصد برسم ، نمیدونم بگم اتفاقی تلخ ، اتفاقی تکان دهنده ، اتفاقی زخمی دیدم که حالم رو دگرکون کرد .

اون روز فهمیدم ذهنم هم نیاز به پرسپکتیو داره ! مردی که از یه فرسخی میشد تشخیص داد که بنده اعتیاده ، یه وری روی موتور گازی فکسنی نشسته بود ، به کنار زنی رسید .

زن نحیف با حالتی زارکنار دیواری نشسته بود . دیو اعتیاد چنگالش رو به تن و روان زن معتاد کشیده بود . دیواری که زن بهش تکیه داده بود ، بر اثر سوزوندن هرآت و آشغالی سیاه و چرک شده بود .

 

قابی زشت از زن فضا نورد در سیاهی .

چهره دردمند زن روی سیاهی دیوار، قابی زشت ساخته بود که برای تمام مردان سبیل دار جز شرمندگی عایدی نداشت . گویا همان دیوارسیاه ، تنها تکیه گاه زن توی این دنیای زخمی بود .

مرد کنارزن لحظه ای درنگ کرد و در حالیکه سیگاری آتش میزنه به زن میگه : ( تو فضائی یا میخوای بری فضا ؟ ) زن نگاه بی تفاوتش را از مرد جدا کرد و به دور دست خیره ماند.

مرد که خودش رو اگه میچلاندن ، نیم کیلو شیره ازش میریخت رو زمین یا اگه تکونش میدادند صد جور مواد میریخت بیرون با لبخند مشمئزکننده ای میگه ( فضا خوش بگذره ) به موتور گازی داده و دور میشود . دزدکی به زن نگاهی کرده و پیش خودم میگم چرا آنطور که باید فضا نورد نشده ؟ در ذهنم زنان فضا نورد رو به یاد آوردم .

 

اولین زن فضانورد

اولین زن که به فضا افتخار داد خانم ( تروشکووا ) بود که در سال 1963ازطرف روسیه که درآن زمان شوروی بود به این ماموریت رفت .این زن فضانورد در ابتدا کارگر کارخانه نساجی و بعد کارگر کارخانه تایرسازی شد .

او در کنار کارش سرسختانه به چتربازی روی آورد و همین راهی شد که وارد هوانوردی و سپس فضانوردی شود . وی اکنون عضوی از مجلس دومای روسیه و از سیاستمندان کشور است .

 

اولین مادر در فضا .

اولین زنی که با لقب مادری به فضا رفت خانم ( فیشر) بود که با وجود داشتن دو فرزند از طرف ناسا برای ماموریت هشت روزه درفضا انتخاب شد . خانم فیشر که از شیمیدانان مطرح آمریکا بود ، با پرواز شاتل به فضا رفت . خانم فیشر در مجموع 192ساعت در فضا حضور داشته که خود رکوردی محسوب میشود.

 

اولین زن فرمانده فضائی .

اولین زنی که خلبان فضاپیمای شاتل بود ، خانم ( کالینز ) نام داشت . کالینز آمریکائی اولین فرمانده زن سازمان ناسا را به خود اختصاص داده . اودر طول خدمتش موفق به دریافت مدالهای بسیار شد .

خانم کالینز بعد از چهار سال مجددا با عنوان فرمانده با اختیارات کامل با شاتل فضائی کلمبیا راهی فضا شد .

 

اولین زن رکورد دار اقامت در فضا .

اولین زنی که رکورد دار اقامت در فضا است خانم ( کوک ) نام دارد . او موفق شد که رکورد سه راهپیمائی فضائی را به خود اختصاص بدهد . خانم کوک موفق شد با کمک خانم ( جسیکا ) به مدت هفت ساعت در فضا راهپیمائی کاملا زنانه را انجام دادند .

رکورد دار اقامت در فضا به مدت 340 روز در دست آقای ( اسکات کلی ) است که اختلاف اقامت خانم ( کوک ) با ایشان فقط دوازده روز است یعنی اگر فقط سیزده روز خانم کوک در فضا اقامت داشت رکورد دارفضانوردان بود .

 

اولین زن فضانورد آمریکائی .

اولین زن جوان هم خانم ( سالی راید ) نام داشت که در سن سی و دو سالگی عازم فضا شد و خانم سالی در ضمن اولین زن فضانورد آمریکائی نیز بود . او دو بار با شاتل چلنجر به فضا رفت .

خانم راید در سال 87میلادی ناسا را ترک کرد . خانم راید در کمیته های تحقیق پیرامون فاجعه های دو فضانورد چلنجر و کلمبیا نیز حضور مستمر و موثر داشت . در ضمن ایشون اولین کسی بود که در فضا از بازوهای روباتیک استفاده کرد .

 

اولین زن راهپیما در فضا

اولین زنی که در فضا راهپیمائی کرد خانم ( ساویتسکایا ) از شوروی بود . البته طبق برنامه ریزی سازمان فضائی ناسا قرار بود که اولین زن از آمریکا باشد که بی خبر از فرصت طلبی رقیبانشان در شوروی ، این خبر را فاش کردند .

مسئولین فضائی شوروی شتابزده خانم ( ساویسکایا ) را آماده و با فضا پیمای سایوز به فضا فرستادند تا در این زمینه هم رکورددار باشند . خانم ( ساویسکایا ) نه تنها در میان زنان فضا پیما بلکه بین مردان نیز به اعجوبه فضائی معروف بود .

خانم فضانورد روسی پایه گذار ساختمان سازی در فضا که از مشقت بارترین عملیات فضائیست نیز میباشد . او موفق شد با جوشکاری و لحیم کاری چندین قطعه یک سازه را برای ایستگاه روسی بسازد .

خانم ( ساویسکایا ) موفق شد تا اولین زنی باشد که دو باربه فضا سفر کند . وی که خلبان زبردستی هم بود چندین رکورد در زمینه پرواز با هواپیما نیز در اختیار دارد .

 

اولین فضانورد ایرانی .

اولین زن فضانورد ایرانی نیز خانم ( انوشه انصاری ) نام دارد . او که به گفته خودش همیشه آرزوی پروازدرفضا را داشت با پرداخت بیست میلیون دلاربا فضاپیمای روسی سایوز عازم فضا شد تا لقب اولین گردشگر فضائی و اولین زن فضانورد ایرانی به ثبت برساند .

خانم ( انصاری ) ترجیح میدهد که سفر یازده روزه خود در فضا را به جای گردشگر فضائی با عنوان فضا نورد همراه عنوان کند . خانم انصاری در ابتدا از سوی همسفرانش مخالفانی داشت .

اما در طی این یازده روز علاوه بر تحقیقات فردی ، در امور دیگر هم بسیار فعال بود . چنانکه بعد از سفر کسی که مخالف همسفر شدن با او بوداز خانم انصاری  به عنوان همسفری کارامد نام برد . او مانند سایر خدمه پرواز حضوری موثر و مثبت داشته است .

 

خبری که در انتظارش هستیم

قرار است چند ماه دیگراز این تاریخ ( نمیدانیم در چه تاریخی خواننده این مطالب باشید . در حال حاضر برای سال جدید و نوروز نود و نه زنان ایرانی در حال خانه تکانی میباشند . )

بله در چند ماه دیگر ، اولین زن ایرانی گام بر سطح ماه بگذارد. خانم خلبان ( قنبری ) برای این مهم خود را آماده میکند. البته در فرصتهای دیگر امیدواریم خبرهای ارزنده از این ماجراجوئی ایرانی داشته باشیم  .

 

سایت دیوار سیاه برای فضای هپروت !

اما سایت تاتی رو آرزوی دیگری دارد . ایکاش تمام زنان دنیا مخصوصا ایرانیها ، چنین گامهائی بردارند یا حداقل در فضا ی هپروتی ، غوطه ور نشوند .

آنگونه که زن نگون بخت در مجاورت دیوار سیاه ، در انتظار پرواز بود .پرواز به فضائی که عاقبتش سقوطی وحشتناک است .

فقط نفرین ! فقط نفرین ابدی ! فقط نفرین ابدی بر کسانی که زمینه ساز این پروازها هستند .

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن