تحلیل خبر

 در جستجوی زمان از دست رفته همگام با فیزیکدانان

زمان

 در جستجوی زمان از دست رفته همگام با فیزیکدانانReviewed by مدیر سایت تاتیرو on Jul 9Rating: 5.0 در جستجوی زمان از دست رفته همگام با فیزیکدانانماهیت زمان همچنان برای بشر سئوالات بی جواب بسیار گذاشته و برای رسیدن به این جوابها ، باید باز دست به دامان فیزیکدانها شد . آخه میگن ( این که کی میگه رو کاری نداریم ! ) بله میگن خیلی از ستاره ها که در پهنه آسمان هر شب به ما چشمک میزنند ، خیلی ساله که دیگه چشمک نمیزنند و کور شده اند ! یعنی سالیانیست که نابود شده اند ؟!

در جستجوی زمان از دست رفته همگام با فیزیکدانان

یک پست تیک تاکی

 

اول یک روایت افسانه وار از زمان !

به روایت تاتی رو ! هر آدمیزادی که به دنیا میاد ، یه ظرف شیشه ای بهش میدن یعنی بهش تعلق میگیره که توش مقداری شن ریخته شده ! به این شنها میگن ، چگالی عمر یا سهمی از زمان ! این ظرف شیشه ای دیده نمیشه و بالطبع نمیشه فهمید که چه مقدار توش شنه ! یعنی هیچ کس نمیتونه بفهمه که سهم شن وی ، چقدره !

مقدار شنها ی درون ظروف به ندرت با هم برابره . یعنی بیشتر آدمها مقدار شنها شون با هم فرق میکنه ! خیلی کم اتفاق میوفته که مقدار شن ظرف دو نفر ، به یک اندازه باشه !

سرعت تخلیه و ریزش شنها در تمام ظرفها یکیه و هیچ ظرفی سرعت تخلیه آن تند و کند نمیشه ! لحظه آغاز عمر ، اولین دانه شن از سوراخ ظرف بیرون آمده و ناپدید میشه ! این روند در طول زندگی ادامه داره تا آخرین دانه شن ! قدیمیها به این ظرف ( شیشه عمر ) هم ، میگفتند .

 

زمان از دست رفته !

بله با خارج شدن آخرین شن ، سهم آدمها از زمان ، تمومه ، آنجاست که دیگه باید رفت ! آنجاست که با حسرت میگی چه زود دیر شد و چه زود باید جل و پلاسمون رو جمع کنیم و دنیا رو ترک کنیم ! اونجاست که میگی تا اومدیم نگاه کنیم و بفهمیم که چی به چیه ، دیدیم وقت رفتنه !

در طول زندگی شرایطی پیش میاد که تصور میکنیم سوراخ شیشه گشاد شده و چقدر سریع این شنها داره تخلیه میشه یا برعکس ، گاهی تصور میکنیم که ای بابا چقدر سوراخ شیشه تنگ شده ، چقدر لفتش میده و یواش یواش شنها خالی میشه !

ولی هر دو تصور غلطه و سوراخ شیشه نه تنگ میشه نه گشاد وتخلیه شنها یکسانه ! این شرایط روحی و شرایط حال روز آدمیزاده که گاهی خروج شنها رو ، تند تند میبینه و گاهی کند و آهسته  !

بله این شیشه ، همزاد موجودات زنده است ! شاید بر حسب همین روایت هم ، ساعت شنی ساخته شده است ! غیب گوئی سایت تاتی رو ( عجب سایت هنرمندی ! )

 

در چه شرایطی زمان ترمز میبره !؟

در کودکی مرتب والدین سر کودک نق میزنند که بچه زود باش به درست برس داری بزرگ میشی ! وقتت رو هدر نده ! دیگه زمان نداری بجنب !

این تلقین در ناخود آگاه کودک میگه که تو داری زمانت رو از دست میدی و کودک فکر میکنه زمانش سرعت گرفته ! شتاب زمان میتواند تا بزرگسالی همراه انسان باشد .

حتی کمال طلبی و رسیدن به یک زندگی بی نقص هم ، به ما دیکته میکنه که زمان داره به سرعت میگذره و ما وقت کم داریم چون هنوز به کمال نرسیده ایم و بی نقصی در خود نمیبینیم !

 

به کجا شنیم شتابان

 احساس گذر پر شتاب زمان در میان سالی ، دیده میشه . بحران میانسالی و احساس ذهنی سرعت گرفتن زمان ، اغلب افراد میان سال رو درگیر میکنه که ، داری پیر میشی ! این احساس در دهه چهل زندگی دیده و احساس میشه !

برخی مواقع ما برای خودمان اهدافی داریم که بسیار بزرگ و آرمانیه ! در نتیجه برای به دست آوردنش زمان بسیار باید هزینه کنیم و وقتی حس میکنیم هنوز به جزئی از هدفمون هم نرسیده و زمان داره میره و عمر بسیاری را نیز گذرانده ایم ، سرعت بالای گذر زمان را احساس میکنیم !

 

ای زمان ، به کجا چنین شتابان !

روزگاری تکنولوژی و صنعت مثل امروز نبود و انسانها شتاب امروزی رو ، نداشتند ولی متاسفانه در زندگی ماشینی و به اصطلاح مدرن ، انسان مجبوره که سرعتش رو زیاد کنه تا به کارهای تلمبار شده اش برسه در این شرایط مرتب سرش به ساعتشه و احساس میکنه که عقربه ها به دنبال زمان میدوند ! در این شرایط استرس کولاک میکنه و آدمیزاد شتابزده پیش خودش میگه : تا چشم به هم زدیم روز گذشت و زمان پرید!

 

دور نمای زمان و جوانان

در جوامعی که حاکمیت به جوانان خود امید میده و در باغ سبز نشونشون میده ولی از باز کردن در باغ عاجزه ! وقتی دورنمای یک زندگی مطلوب رو برای جوانان ترسیم میکنه ، اما قادر نیست که وعده و وعید هایش را به کرسی بنشونه و به آنها جامه عمل بپوشونه ، یک استرس و اضطراب به طبقه جوانش تزریق میکنه !

در این شرایط جوان بیشتر از همه درک گذر زمان را پیدا میکنه ! همیشه در تکاپوست تا زمان را برای خودش حفظ کند . وقتی به دهه سی و چهل میرسه و میبینه که هنوز از کار و ازدواج و آینده ای که به او قولش را داده اند خبری نیست ، گذر شدید زمان را احساس میکند . او احساس میکند که بر اثر غفلت زمان خود را کشته ولی در واقع زمان او را میکشد !!

 

آیا اینشتین ، طول زمان رو دستکاری کرد

آقا این برادر بزرگوار اومد تمام کاسه کوزه ها رو روی سر وقت و زمان خرد و خاکشیر کرد ! منظور از برادر بزرگوار جناب آلبرت اینشتین هست ! مخصوصا که قانون نسبیت رو به اثبات رسوند ! قبل از این قانون به طور جد همه معتقد بودند که ( یک ثانیه یک ثانیه است نه یک ثانیه کمتر نه یک ثانیه بیشتر ! )

اما آلبرت عزیز با استدلالی  در مورد نسبیت در زمان ،  سرعت را در طول زمان بی تاثیر ندانست و ثابت کرد که در شرایطی ثانیه میتونه کمتر از ثانیه محاسبه بشه !

یعنی در پاری مواقع ، ثانیه ها با هم اختلاف پیدا میکنند ! بیشتر از اینها باز نمیکنیم چون بیشتر گیج میشیم ! امان از فیزیکدانها چون این ادعا از عقل و خرد ما دوره و کل مطلب برامون قابل درک نیست ( خودمون را میگیم وگرنه شما که فیزیکدانید ! )

بله جناب اینشتین مدعی بود که ( زمان ، مطلق نیست ) یعنی چی ؟ یعنی در هر جای دنیا تعریف ثانیه تغییر میکند ! باز یعنی چی ؟ یعنی سرعت گذر زمان به اینکه در کجا هستی و با چه سرعتی حرکت میکنی ، بستگی دارده ! بازم خوش به حال فیزیکدانان !هنوز ما در دوران گیجی هستیم .

 

یک آزمایش فضائی برای اندازه گیری زمان !

در سال 2016 دانشمندان ، نظریه اینشتین را به صورت عملی و گسترده ، اجرا و آزمایش کردند . دو فضانورد دوقلو به نامهای مارک و اسکات در آزمایش ناسا شرکت کردند . مارک روی زمین ماند و اسکات برای مدت زیادی به ایستگاه فضائی سفر کرد .

با اینکه اسکات در ایستگاه حضور ثابت داشت ولی ایستگاه با سرعت 28 هزار کیلو متر بر ساعت به دور زمین میچرخید . وقتی اسکات به زمین برگشت ، دانشمندان دریافتند که اسکات به خاطر ( اصل اتساع ) نزدیک به شش ثانیه از برادرش جوانتر مانده است !! بازم خوش به حال فیزیکدانان !

 

زمان در قاب های گرانبها و ویژه !

شاید بشه گفت تنها کشوری که بیشتر قدر زمان را میدونه ، سوئیسه . چون مردم این کشور از برکت ساعت سازی و نشان دادن زمان ، نان میخورند ! به این بهونه سری بزنیم به قیمت چند ساعت تا ببینیم وقتی به دارندگان این ساعتها رسیدیم ، رومون میشه بپرسیم : ببخشید ، ساعت چنده ؟

ساعت ( دایموند هالوسینیشن ) رو میشه گرونترین ساعت جهان نامید . لطفا کمی آهسته بخوانید چون امکان داره این ساعت خواب باشه : (55/000/000 دلار ! ) که به پول ما به عبارتی میشه ، لطفا باز کمی آهسته بخوانید ، البته اگه میتوانید بخوانید ( 1/100/000/000/000) تومان ! با توجه به اینکه این ساعت زنانه است ، چقدر امکان داره برای تولد همسرتان ، دست به جیب شوید !

ساعت استثنائی ( لوئی مونه متئوریس ) با قیمت پنج میلیون دلار ، مورد استثنائی این ساعت به خاطر کار گذاشتن سنگهائی از ماه و شهاب سنگهاست !

 

جالب بود؟ پس بقیه رو ببنید

ساعت ( دی ان ای ) نام جالبی است که روی این ساعت گذاشته شده است . این ساعت با قطعاتی از آپولو 11 و مقداری از خاک ماه ، ساخته شده است .

( گروبل فروزی ) نام ساعتی با طراحی بسیار ویژه و زیباست .  مورد جذاب این ساعت استفاده از چند مجسمه کوچک چون ، مرغ مگس خوار ، بطری کوکاکولا ، یک کشتی و …. در درون این ساعت مچی است. البته این مجسمه ها را فقط باید با میکروسکوپ مشاهده کرد !

ساعت خورشیدی ( استرومیا ) با طراحی خاص خود زبانزد ساعت دوستان است . این ساعت یک میلیون دلاری دارای 8سیاره است که در بدنه اش جا سازی شده !  جنس این به اصطلاح سیاره ها ، یاقوت بوده و چون سیاره واقعی در درون ساعت در حرکتند ! واقعا زمان در این ساعتها ، چنده !؟

 

در آخر چی شد؟

ماهیت زمان همچنان برای بشر سئوالات بی جواب بسیار گذاشته و برای رسیدن به این جوابها ، باید باز دست به دامان فیزیکدانها شد .

آخه میگن ( این که کی میگه رو کاری نداریم ! ) بله میگن خیلی از ستاره ها که در پهنه آسمان هر شب به ما چشمک میزنند ، خیلی ساله که دیگه چشمک نمیزنند و کور شده اند ! یعنی سالیانیست که نابود شده اند ؟!

ما که چیزی هنوز نفهمیدیم خوشا به حال فیزیکدانها !

به هر حال ، زمان هم اوقاتی است که در حال طی شدنه !  پس اوقاتمون رو تلخ نکنیم که اوقاتمون تلخ بشه !! فقط این رو فهمیدیم و بس ! اونم در زمان ویروسی و کرونائی .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 4 =

دکمه بازگشت به بالا