دسته‌بندی نشدههشدار کودک

نقش روغن صنعتی ، نقش روغن خوراکی

روغن خوراکی

نقش روغن صنعتی ، نقش روغن خوراکیReviewed by مدیر سایت تاتی رو on Nov 10Rating: 5.0نقش روغن صنعتی ، نقش روغن خوراکیسایت تاتی رو یک پیشنهاد دارد ، یکبار در زمانیکه خود را به دست فست فودی چرب و  چیلی سپرده اید ، در زمان گاز زدن به آینه نگاه کنید ! سلامت خود را دست کم نگیرید .

نقش روغن صنعتی ، نقش روغن خوراکی

یک پست ضد چاقی کودک

 

چربیها در زندگی ما

روغن های خوراکی ، به شکلهای مختلف چون دنبه ، کره ، مارگارین ، جامد و نیمه جامد، در کنارما و در سفره ما ، هستند . روغن ها ی صنعتی ، به شکلهای مختلف چون روغن موتور ، واسگازین ، گریس وروغن سنگین درکنار سرویس ماشین آلات هستند .

 

تاثیر روغن در سفره غذائی

اما تفاوت در این است که تمام روغنهای صنعتی برای سلامتی ماشین الات ساخته شده اند اما برای سلامتی انسانها ، آیا تمام روغنها قابل مصرف میباشند ؟ البته مورد بحث روغنهای خوراکیه ، روغن های صنعتی رو کاری نداریم که همواره ماشین الات را نجات میدهند.

 

تیپ ما در کنار توده چربیها !

اما امان از یه روغن سمج و خونه خراب کن ! این روغن به شکل توده ای از چربی هایزشت به پهلوها ، شکم و باسن بعضی از ما آویزونه ! چربیهائی که شکل یک بقچه ، متوقع حمل رایگان و دائم هستند . مثل اینکه هر روز یک بچه ده پونزده کیلوئی را کول کردیم و جا و بیجا ، با خودمون میبریم ! در این شرایط تازه به فکر ورزش و عملهای خطرناک جراحی میوفتیم که گاهی منجر به مرگ میشود .

اما بارها توسط کارشناسان ، پزشکان ، و به تبعیت از آنها ، سایت تاتی رو هم ، هشدار به آینده استفاده بی محبا از چربی ها داده شده است .

حتی به تیپ دوران چاقی هم خوبه اشاره شود ! از پوشش وانتخاب لباس و نبود استاندارد وبا همان هیبت ، حضور در جامعه در جمع و در خلوت هم زمان استحمام ! در این شرایط حتی از خودمون بدمون میاد و خجالت میکشیم ! بگذریم

 

تشخیص روغن خوب و قابل مصرف

و اما دنیای روغنها ، مصرف روغن برای مصرف کننده ، لازم و غیر قابل اجتناب اما چگونه مصرف کنیم ؟ چند سالیه بحث ترانس روغنها ، مطرحه که هر چه کمتر باشه ، مورد اطمینان و توصیه شده برای مصرف است .

یادش بخیر،  یه زمانی که جامعه متحرک بود ، از مصرف غذاهای چرب و چیلی هیچ باکی نبود ! تو هر دیزی یک تیکه دنبه به اندازه یک سیب زمینی ، روی آب آبگوشت حرکات موزون انجام میداد . یا لابلای گوشتهای کبابی ، تکه های دنبه هم چیده میشدند . این در حالی بود که یک ملاقه روغن داغ کرمونشاهی هم ، چرخان روی برنج ریخته میشد ، به گونه ای که دانه های برنج از فرط چربی ، کنار هم لیز میخوردند ! با این حال ، مردم تناول میکردند و سالم بودند و سلامتی موج میزد !

 

جامعه تنبل با روغن چه کند ؟

اما همان گونه که اشاره شد ، جامعه آن روزها ، متحرک بود نه چون جامعه امروزه ،که از یک برگ درخت حرکت دیده میشود ،  ولی از مردم امروزی ( کو حرکت بابائی ! ) در نتیجه مرگ ومیر ناشی از اینگونه زندگیها بسیار بالا رفته است .به این خاطر این روزها برای سفره ها ، نسخه پیچیده میشود . از جمله نوع مصرف روغن !

برای رسیدن به سفره ای ایده ال ، بهتره فقط اشاره شود که چه روغنی برای خوراک مصرف شود .

 

آشنائی با خوبان روغنی !

بدیهی است مابقی روغنها ، یا نباید مصرف شود  یا بسیار با احتیاط وارد سفره شود . روغنهای ایده ال که روغن گیاهی و مایع هستند عبارتند از روغن کلزا ، کانولا ، کنجدگردو ، آووکادو ، هسته انگور ، سویا و تخم کتان که از مناسبترین روغنها برای پخت و پز میباشند.

در این مقطع بهتر است که از میان روغنهای مشروحه به یکی از آنها بپردازیم .

روغن تخم کتان : این روغن گیاهی ، سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع مفید ، از جمله ( آلفا لینو لئیک ) است . شاید این روغن به خاطر مزه و طعم ، به ذائقه برخی خوش نیاید اما مصرف کننده باید بداند ،  این روغن در کاهش التهاب نقش بالائی دارد ، همچنین کسانیکه علاقه ای به مصرف آبزیان ندارند یا به خاطر گیاه خواری از خوردن ماهی سر باز میزنند ، با مصرف روغن تخم کتان ، کمبود امگا 3 ،  در بدنشان جبران میشود .

 

هشدار جدی برای تاثیر مطلوب

بهتر است بعضی از روغنهای گیاهی از حرارت دادنشان ،  خودداری شود و مستقیممصرف شود ، به طور مثال روی سالادها ریخته شود و یا پس از پخت غذا ها ، روی آنها ریخته شود .

 

در پایان برای حسن ختام

خوبه به یک مورد جالب ، به روغنهای ترانس دار اشاره شود . آیا میدانستید بیسکویت درمواردی زوال و فرتوتی مغزرا تشدید میکند ؟

این دیگه عجیبه ! بله ، شاید عجیب باشد ، اما چطور ؟ به خاطراینکه در زمان  تولید بیسکویت ، از روغن ترانس دار استفاده میشود .همین ( این همان روغن است که سلامت را به خطر میاندازد ) به گزارش خبرگزاری ( دیلی میل ) در تحقیقات پیشین ، نشان داده شده بود که با مصرف چربی های ترانس دار، از جمله بیسکویت ، کیک ، و مواد غذائی سرخ شده ، خطر ابتلا به بیماری کرونر قلبی افزایش پیدا میکند ، اما جدیدا دانشمندان ژاپنی دریافته اند که بر اثر مصرف این مواد (بیسکویت ، کیک و سرخ کردنی ها ) زوال عقل را به دنبال دارد .

 البته این خطر، افراد بالای شصت سال را ، تهدید میکند ،  ولی به هر حال از حالا مراقبت تغذیه خودمان وکودکان باشیم .

 

ما سلامتیتان را دوست داریم

سایت تاتی رو یک پیشنهاد دارد ، یکبار در زمانیکه خود را به دست فست فودی چرب و چیلی سپرده اید ، در زمان گاز زدن به آینه نگاه کنید ! سلامت خود را دست کم نگیرید .

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − نه =

دکمه بازگشت به بالا