دسته‌بندی نشدههشدار کودک

دیابت ناجوانمرد ترین بیماری

دیابت

دیابت ناجوانمرد ترین بیماریReviewed by مدیر سایت تاتی رو on Dec 12Rating: 5.0دیابت ناجوانمرد ترین بیماریدیابت ناجوانمرد ترین بیماری لوزالمعده غده بزرگی است که در بدن هر انسانی وجود دارد .  کار این غده تولید ماده ای به نام انسولین میباشد .  انسان برای مصرف قند و نشاسته به این ماده نیاز مبرم دارد

دیابت ناجوانمرد ترین بیماری

یک پست کودک قندی

 

توئی که نمیشناختمت دکتر بنتینگ

 

دکتر فردریک بنتینگ کانادائی ، کشفی بزرگ را برای نجات انسانهای در بند دیابت ، انجام داد .

کشف دکتر نابغه باعث شد تا از کودک مبتلا به دیابت ، تا پیر و جوان نجات پیدا کنند . کشفی به بزرگی انسولین

انسولین دکتر بنتینگ به جنگ بیماری مرموز و ناجوانمرد دیابت رفت.

این دکتر شجاع که دغدغه اش رهائی دادن مردمی بود که بدنشان برای تولید انسولین وامانده بودند چه کسی بود ؟

 

بنتینگ ، دکتر همیشه سرباز

دکترفردریک بنتینگ ، در الیستون کانادا به دنیا آمد . بعد از تحصیلات متوسطه ، دررشته نقاشی وارد دانشکده هنر شد .

اما در پایان سال متوجه شد این راهی نیست که او را راضی کند و دلیلش نمرات مایوس کننده بود. اولین نشانه شجاعت و درایت بنتینگ ، رها کردن رشته ای بود که سالی را بیهوده در آن گذرانده بود .

 

انتخاب برتر دکترهمیشه سرباز

 

دکتر بنتینگ ، با دادن امتحان ورودی پزشکی ، موفق شد به دانشگاه ویکتوریای تورنتو برود . بعد از دو سال ، جنگ جهانی اول ، آغاز شد .

بنتینگ شجاع به عنوان یک پزشک داوطلب وارد جبهه های جنگ شد .

اما بر اثر برخورد گلوله های جنگی ، از سینه و بازو به طور جدی آسیب دید و تا مرز مرگ هم پیش رفت . اما شانس بیماران دیابتی ، باعث شد که بنتینگ زنده بماند . دکتر در همان جبهه موفق شد تا صلیب شجاعت را ، روی سینه اش احساس کند !

 

برگشت پر بار و افتخار آمیز

 

بعد از یک سال جنگ جهانی اول خاتمه یافت . بنتینگ به کانادا برگشت و تحصیلات خود را در رشته پزشکی دنبال کرد . در طی تحصیل متوجه شد که میتوان از لوزالمعده انسولین گرفت .

به این خاطر به کمک یکی از دستیارانش به نام ( دکتر بست ) شروع به تحقیق روی لوزالمعده سگ کرد . بالاخره موفق شد انسولین را استخراج کند ،  کاری که تا به آن روز، هیچ پزشکی انجام نداده بود .

بنتینگ برای اولین بار در سال 1922 انسولین خود را روی یک جوان داوطلب آزمایش کرد .  جواب مثبت آزمایش بنتینگ را خوشحال کرد . بعدها بنتینگ انسولین را از پانکراس جنین گاو استخراج کرد.

دره بنتینگ کجاست ؟

به پاس خدمتی که بنتینگ ، در عرصه پزشکی کرد یک دره در کره ماه را به نام بنتیگ ثبت کردند . البته در سال 1923 جایزه نوبل پزشکی نیز به بنتینگ تعلق گرفت . در ضمن روز تولد او که چهاردهم نوامبر 1891 میباشد را ، روز جهانی دیابت نامیده اند .

 

دکتر سرباز، دوباره در جبهه.

هر چند دکتر بنتینگ از جنگ جهانی اول ، جان سالم به در برد . ولی متاسفانه ،  در جنگ جهانی دوم ، بر اثر سقوط هواپیما  کشته شد .

در روز بیست و یکم فوریه 1941 در حالی که هنوز 49 ساله بود هواپیمایش سقوط کرد . بنتینگ برای آزمایش لباس خلبانی با هواپیما ، پرواز میکرد که مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد .

ای کاش امروزه برای مقابله با کرونای نامحرم ! دنیا یک ( فردریک بنتینگ ) را با چشمان افسرده اش ، ببیند !

 

برش کوتاهی از انسولین به قلم تاتی رو

 

لوزالمعده غده بزرگی است که در بدن هر انسانی وجود دارد .  کار این غده تولید ماده ای به نام انسولین میباشد .  انسان برای مصرف قند و نشاسته به این ماده نیاز مبرم دارد .

بنابراین حتما لوزالمعده باید این ماده زندگی بخش را تولید کند.

چنانچه بدنی نتواند به اندازه کافی انسولین تولید کند ، خطر مبتلا شدن به دیابت وجود دارد .

از این رو ارزش کاری که بنتینگ کرد و انسانها را نجات داده ، مشخص میشود . متاسفانه این روزها ، افراد زیادی به این بیماری وحشتناک ، در دنیا دچار شده اند . دیابت را جدی بگیریم . 

دوری از شیرینی به خصوص شکر و در مقابل ورزش ، ورزش و ورزش که تنها سپردر برابر هیولای دیابت است .

باز فرصتی دیگر که باز از ویروس کرونا بگوئیم که حتما روح دکتر بنتینگ آزرده نخواهد شد . چون در فضای بزرگداشت وی به فاجعه این روزهای کره ویروس زده ، پرداخته ایم ! دنیای پشت ماسک را جدی بگیریم !

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن