تحلیل خبر

وظیفه مادران در قبال دستشوئی و توالت کودک !

توالت کودک

وظیفه مادران در قبال دستشوئی و توالت کودک !Reviewed by مدیر سایت تاتیرو on Jun 4Rating: 5.0وظیفه مادران در قبال دستشوئی و توالت کودک !یک سونامی وحشتناک برای کودکانی که به هیچ وجه گناهی ندارند ! این نسخه ای است که آدمهای این دوره ،  برای آنها پیچیدهاست ! پس پرتاب پوشک کودک از اتومبیلی که در ابتدا به آن اشاره شد را نباید ساده گرفت

وظیفه مادران در قبال دستشوئی و توالت کودک !

یک پست برای توالت کودک 

 

در باب قضای حاجت کودک !

بد نیست در ابتدای این آیتم ،خاطره ای که زیاد هم دور از بحث اصلی نیست ، جهت تفنن و زنگ تفریح ذهن ، اشارتی داشته باشیم .خاطره ای با صفت  تلخ ، شیرین ، درد آورو وجد آور !

بله خاطره ای از پرتاب پوشک کودکی از اتومبیلی که حیا نداشت ! پوشک کودکی که گناهی نداشت ، سقوط پوشک در جوی آبی که آب نداشت ، دور شدن اتومبیل آنچنانی با برند جهانی با قیمت دو سه میلیارد تومنی با راننده ای که شعور نداشت ! پوشک له و لورده در جوی آب ، ماند و ماند و ماند و مگسان پیش به سوی پارتی از پیش تعیین نشده !

 

آنالیز عمق درد !

در لابلای این خاطره هر جا که شیرین بود یا تلخ ، درد آور و وجد آور مختارید  تقسیم عادلانه برای صفتی مناسب کنید !وجدآوری موضوع اینکه ، پوشک از چه اتومبیلی خارج شد ! توالت کودک فرهنگ والدین است .

یعنی هر صاحب منصب و مکنتی ، دارای شعور نمیتونه باشه .تلخی موضوع اینکه ، رفتگری پیر باید دولا بشه تا تولید کودک این خانواده خودپسند رو از کف جوی در بیاره ! چون این والدین تازه به دوران رسیده ، هنوز با توالت کودک غریبه اند .

 

قسمت درد آورذ ماجرا

درد آوری موضوع اینکه ، کودک دیگراین خانواده که شاهد شاهکار مامان جونش بود و درحال کسب درس و تجربه ای ازندگی!

شیرینی موضوع اینکه ، خانواده محترم تصور کردند که پوشک محتویات کودکشان را از خودشون ( دور) کردند ، ولی غافل ازاینکه کدام (دور)؟ در حالیکه از رگ گردن هم به آنها نزدیکتر خواهد بود ! چون تبعات آلودگی محتویات پوشک که حاصل آن حداقل انواع بیماریهای ریز و درشته ، به سراغ مردم و حتی اعضای این خانواده خودپسند هم ، خواهد آمد !آینده پوشکها  چه خواهد شد ؟!

شور بختی موضوع اینکه ، یادگار پرتابی  این خانواده تا سیصد سال دیگه روی کره خاکی جا خوش خواهد کرد . یعنی تبعات و آسیب ناشی از آن ، یقه نبیره و ندیده این راننده باحال را خواهد گرفت .

آیا ما میدانیم در آینده نه چندان دور ، کودکانمان ، با بدبختی آنزمان درگیر خواهند بود . بدون اینکه بدانیم ما هم تولید کننده انواع ویروس و میکروب میباشیم ، البته بدون حقوق !

 

کی مقصره ؟ ما ، اونا ، شما ، کیا ؟!

کمی به عدد پوشک دورریز هر کودک ، چرتکه بندازیم ، فکر میکنید به چه عددی از پوشک میرسیم که هر روز در محیط زیسترها میکنیم ؟ چند کودک پوشک نیاز داریم ؟ هزار ؟ دوهزار؟ صد هزار؟ درکل دنیا چند کودک پوشک نیاز وجود داره ؟ دومیلیون ؟صد میلیون ؟

فرض کنیم این کودکان عزیز ، پوشک مورد نیازش ، درهر روز پنج عدد باشه ، حالا با یک ضرب ساده به نفرات کودکان کل دنیا بکنیم ! چه عددی به دست می آید ؟ ………..میلیون پوشک ؟!

خب به یک عدد قابل اعتنا خواهیم رسید ! این عدد مورد مصرف روزانه است ! حالا ببینیم در سال به چه عددی میرسیم !……………….میلیون عدد !!

و اگر بپذیریم که سیصد سال برای تجزیه شدن این عدد وحشتناک زمان لازم است ، خب عدد به دست آمده در سال را در سیصد ضرب کنیم ، به کوهی از پوشک پلاستیکی میرسیم که متاسفانه تبدیل به سونامی زباله پلاستیکی خواهد شد . یک سونامی که بلای کودکان دنیا خواهد شد .

کودکانی که دروقوع سونامی زباله پوشکی ، بزرگسالی خود را در حال سپری کردن هستند !

سونامی از جنس پوشک

یک سونامی وحشتناک برای کودکانی که به هیچ وجه گناهی ندارند ! این نسخه ای است که آدمهای این دوره ،  برای آنها پیچیدهاست ! پس پرتاب پوشک کودک از اتومبیلی که در ابتدا به آن اشاره شد را نباید ساده گرفت و گفت ای بابا یه پوشکه دیگه !!

البته سایه این فاجعه از زمانی بر سر بشر افتاد که پلاستیک وسیله سرویس بهداشتی و تبدیل به پوشک شد ! حالا چه باید کرد ؟

اینجور به نظر میاد تا دیر نشده کارخانجات تولید کننده پوشک ، نباید فقط به فکر منافع باشند . میتوانند با تحقیقاتی ، تولید پوشک را به سمتی ببرند که محیط زیست در امان باشد .

البته این نگاه تائید بچه داری نسلهای گذشته نیست ولی همین پیرمردان و پیرزنان امروزی ، روزی کودک بودند و در حین بزرگ شدن ، محیط زیست را آلوده نکرده و به شکل امروزی آسیب وحشتناک نزدند.

 

چه خوب میشد با تلفیق قدیم و جدید به دستاوردی رسید که محیط زیست را از شر پلاستیک در امان داشت .

 

آمونیاک دشمن پوست لطیف کودک !

متاسفانه فرهنگ کودک داری نیز، چون سایر آداب اجتماعی دچار تغییرات اساسی شده است . کودک تا هفت هشت سالگی ، قادر بهتشخیص کامل نظافت نبوده وچگونه طهارت بعد از توالت را نمیداند . دقیقا از این سن ، کودک به تدریج از عقلانیت برخوردارشده وقادر به تمیز دادن خوب و بد ، است .

اما قبل از رسیدن به این موقعیت ، والدین باید نسبت به توالت کودک و نحوه تمیزی وی نظارت کامل داشته باشند . این مهم در دوسه نسل قبل ، از اساسی ترین وظیفه والدین به خصوص مادران بود . بین حوض آب ، کهنه قنداق کودک ، آفتابه آب ولرم و بالاخرهمادر و کودک پیوندی دائمی بود .

بگیم یاد قدیما به خیر یا نه !

اغلب منازل حیاط دار بودند و کهنه های شسته شده قنداق کودکان که روی دیوار به منظور خشک شدن آویزان بود ، نشانه وجودمادرانی بود که صاحب نوزاد و کودکان خردسال میباشند . این کهنه ها مرتب شسته میشد و زیر آفتاب ضد عفونی شده تا مجددا مصرف شود . این عملیات تا از آب و گل در آمدن کودک ، ادامه داشت .

در نتیجه هیچوقت محیط زیست اینگونه آسیب نمیدید و بشر را با کوهی از پوشک روبرو نمیکرد  . حتی این فعل و انفعالات وعملیات فیزیکی ، عشق و علاقه بین مادر و کودک را نسبت به مادران امروزی دو چندان میکرد . اما متاسفانه با تغییر فرهنگزندگی و به اصطلاح ورود رفاهیات به خانواده !

 

محیط زیست را پوشک کردیم !

به یک چشم به هم زدن پوشک کودک تعویض شده و در سطل زباله جا خوش میکند . این میشود که پوشک آلوده به جمع میلیونها پوشک رها شده در طبیعت ، اضافه شده ومعلوم نیست عاقبت این فاجعه محیطی چه به سر بشردرآینده خواهد آورد .

ولی برای اینکه از بحث دور نشویم ، عدم شستشوی اغلب کودکان ، قبل از تعویض پوشک تازه و تمیز است . بیشتر مادران به حساب اینکه پوشکها ضد عفونی بوده ، نیازی به شستن کودک نمیبینند که بسیار باور غلطی میباشد . بالاخره پوست کودک دقایقی تحمل آمونیاک ادرار را کرده و اگر شسته نشود ، کودک دچار عارضه پوستی ، سوختگی و سایر لطمات ، میشود .

برای نمونه اگرچند دقیقه دست خودمان را در محلول آمونیاک قرار دهیم ، پی به اهمیت هر باره شستن کودک ، می بریم . حتی در گذشته دقایقی به پوست کودک اجازه میدادند تا به اصطلاح باد بخورد وبه این منظور ، تاخیر در بستن و قنداق مجدد کودک میدادند .

 آیا امروزه این مهم برای کودکان صورت میپذیرد ؟

مهارت والدین برای استقلال کودک در توالت !

به تدریج کودک بزرگ شده و والدین احساس میکنند که کودک دو ساله شان ، میتواند به تنهائی از توالت استفاده کند . در این مقطع مهارت والدین به خصوص مادر ، میتواند فضای توالت را برای کودک ، قابل تحمل بسازد . اغلب کودکان در ابتدا از تنهائی وسکوت توالت میترسند .

پس لازم است کودک حضور مادر را در نزدیکی خودش احساس کرده و مادرهم ، با صحبت مداوم یا ترنمآوازی کودکانه ، فضای توالت را برای کودک ملموس سازد .

کودکان شناختی از دفع ندارند و بیشترشان تصور میکنند که مدفوع قسمتی از بدن آنهاست که در حال جدا شدن میباشد ! به همینعلت دچار ناراحتی و استرس میشوند که حضور مادر و توضیحات وی ، میتواند ذهن کودک را آماده واقعیت کند . بهتر است مادران نمونه هائی مثل پوست کندن میوه ها بیاورند و توضیح دهند که مثلا میوه ، پوست خود را لازم ندارد و باید آن را دور انداخت یا در حین آب گرفتن هویج ، تفاله را نشان کودک داد که این قسمت از میوه جدا شده و باید دور انداخته شود .

شستن به تنهائی باید به تدریج توسط مادر اجرا شود ، یعنی آموزش مرحله به مرحله ! این عمل به استقلال کودک درتوالت کردن بسیار کمک میکند .

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن