تحلیل خبر

آیا میشه به ویروس کرونا بی محلی کنیم ؟!

ویروس کرونا

آیا میشه به ویروس کرونا بی محلی کنیم ؟!Reviewed by مدیر سایت تاتیرو on Apr 2Rating: 5.0آیا میشه به ویروس کرونا بی محلی کنیم ؟! در پایان ، آرزو کنیم امسال فارغ از ضرب المثل معروف ، که میگه سال نکو از بهارش پیداست !  فاجعه این بهاررا به اتفاقات سال گره نزنند و سال خوشی برای همه باشد . برای رسیدن به ایام خوش آینده ، همچنان به مراقبت و ضد عفونی باور داشته باشیم .  کرونا هنوز مهمان پر روی این روزهاست و با بی اعتنائی و کم محلی نه تنها نمیره ، بلکه با کوچکترین لغزشی از طرف ما آدمها ، صاحب خونه هم میشه !!

آیا میشه به ویروس کرونا بی محلی کنیم ؟!

یک پست بی اعتنائی

 

مهمان لنگر انداز !

این شرایط برای خیلی ها به وجود آمده که علیرغم میل باطنی خود ، مجبور شده اند مدتی را پذیرای کسانی باشند که بیش از ظرفیت صاحبخانه ، در محل زندگی وی ، اتراق کنند ! به اصطلاح لنگر انداخته و بی خیال صاحبخانه مشغول تناول کنگر میباشند . تحمل مدت اقامت هم ، بستگی به میزان وابستگی وعلایق طرفین به هم دارد !

 

مهمان حبیبه اما حبیب هم مهمونه ؟

فرضا برادر فردی با اهل و عیال راهی سفری میشوند تا مدتی را نزد برادرش و اهل و عیال برادرش سپری کنند . البته هستندکسانی که بدون قرار قبلی و اطلاع رسانی ، یهوبا اهل و عیالشان پشت در خانه طرف میزبان ، ظاهر شده و با خنده و هیاهو ، فریادمیکشند : سورپرایز سورپرایز !

 

رنگ رخساره خبرگزاری درونی !

طرف میزبان که کاملا غافلگیر شده به یکباره رنگ از رخسارش میپرد ! و بلافاصله باز به یکباره یاد یخچال چاق و خالیش افتاده و خون در صورتش جاری شده و رنگ سرخ زیبائی به رخسارش میدهد ! مهمان مهاجم با خنده توام با شوخی ، اهل و عیال خودش را مخاطب قرار داده واز قول میزبان بخت برگشه و اهل و عیالش ، مدعی میشود که ببینید چه جوری از فرط خوشحالی ، رنگ بهرنگ شدند ! حالا با این دسته از افراد کاری نداریم وبرمیگردیم به همان برادرمهمان !

بازفرضا ، برادر مهمان با برادر میزبان گفت و شنودی داشتند که برادر ، من با اهل و عیالم یه هفته مزاحم شما میشیم !

برادر میزبان هم ، یا به خاطر خلوص خدمت گذاری و یا زورکی ! گردن به اطاعت گذاشته که این چه فرمایشیه برادر، یه هفته چیه من با اهل و عیالم یکی دو ماه هم که شده ، خدمت گذار شما هستیم ! یه هفته که شوخیه برادر !

 

اول شوخی بود بعد جدی شد !

و باز هم فرضا ، برادر مهمان برای اینکه روی برادر میزبان را زمین نیاندازد ، نه یک هفته بلکه دو ماه تعارف برادر را هم طی

کرده و تا سه چهار ماه از حسن همخونی برادرمیزبان ، کمال استفاده را کرده و اهل و عیالش را به اهل و عیال برادر میزبان

تحمیل میکند !

 

بی محلی تنها راه مهمان مزاحم !

در این شرایط میزبان محترم و تمام میزبانهای متحمل چه باید بکنند ؟ شیوه مرسوم اصطلاحا بی محلیه ! یعنی میزبان مثل روز اول لی لی به لالای مهمان نمیذاره و خودشون با خودشون ، گرم میگیرند ! یعنی زیر پای مهمان را جارو میکنند .

 

ویروس کرونا مهمانی  با دعوت و بی دعوت !

حالا حکایت ویروس مهاجم کروناست . اولا معلوم نیست ویروس کرونا مهمان ناخونده بوده یا با دعوت ما ، تشریف آورده اند ! چون با رفتارهای اجتماعی و زیستی انسانها که عمدتا ویروس سازند ، حضور ویروس کرونا را میتوان مهمان با دعوت نامید !

خب زمانی که ویروس کرونا به عنوان مهمان کره زمین ، تشریف فرما شدند ( این احترام از ترسمونه نه مهمان نوازیمون ! )

روزهای نخست همه به هول و ولا افتاده و شروع کردند به نظافت شخصی با انواع و اقسام صابونهای معطر و عادی داخلی و خارجی ، ژلهای معطر، اسپری های الکل دار و انبوه ای از کاغذ های ضد عفونی .

در و دیوارمحله ها و شهرها را هم ، با شستشوی مداوم به کمک تمام شوینده های ضدعفونی ترو تمیز کردند تا نکنه به تریش قبای جناب ویروس کرونا ، بر بخوره!

و بالاخره با بسیج جهانی بهترین امکانات پزشکی در بیمارستانها را در اختیار این عزیز از راه رسیده قرار دادند !

 

ویروس کرونا مهمان مزاحم یا مراحم !

این مهمون گرامی هم مشخص نبود که یه روز میمونه یا دو روز! کاملا حس پذیرائی آدمهای دنیا رو به حالت تعلیق در اورده بود !

میشه گفت که ویروس کرونا ، مردم را با برزخ آشنا کرد ! چون در برزخ ، بزرگترین تعلیق میوفته به جون نداشته آدمها !

حالا امروزه روز که ایامی را با کمال خلوص از این مهمان طناز و خوش نام ! پذیرائی شده ، گویا کم کم حس بی اعتنائی وکم محلی مردم را گرفته و قصد دارند با این روش ، روی این ویروس مهاجم را کم کرده و باعث رنجش وی شده تا بارش را روی کولش گذاشته و خانه مردم را ترک کند !

یعنی مانند روز اول ، خود را قرنطینه نمیکنند و مصرف صابون به اندازه ایام خوش قبل از کرونا ، رسیده است !

اما زهی خیال باطل ! همه باید بدانند که این مهمون جز با اردنگی بشر ( شیطون خبر براش نبره ! ) بله با اردنگی باید از خونه و زندگی مردم بره بیرون ! مهمونی که تمام برنامه های روزمره انسانها در سراسر دنیا را ، ریخته به هم .

مخصوصا ایرانی ها را که تشریف فرمائی ویروس کرونا ، مصادف شد با ایام نوروزیه و ایرانیها متفاوت ترین نوروز جمشیدیه را

پشت سر گذاشتند.

ایرانی ها در این ایام از دیدار با عزیزانشان ، دوری کردند .

به بهانه ناراحت شدن جناب کرونا ! از روبوسی همدیگر که خاص این ایامه ، صرف نظر کردند . و همچنین زیر پا نهادن تمام آداب و رسوم دیگر!

 

حضور مرده همه جا قدغن !

اما همه مراسم نوروزی به کنار با سیزده چه باید میکردند . چون این جانور نامرئی با خوشی مردم زاویه داشت ، دستور رسید که حضورهمه مردم در باغات قدغن ! در تمام تفرج گاها قدغن! در پارکها قدغن ! و در هر جا که سبزه و گل و سنبل باشه قدغن !

وقتی همه جا قدغن شد ، جمیع مردم به اتفاق رفتند دربند ! البته فکر نکنید دربند نیاوران شمیران منظورمونه ! نخیر،  دربند یعنی همه رفتند خونه و در را روی خود بستند !

 

خب دربند خوش گذشت ؟

خب بعضی ها روی بام و بعضی ، زیر بام خونه ، روز را سپری کردند . اما برخی آرزو میکردند کاش جائی بود که کرونا از آن

بی خبر بود و مردم با فراغ بال میتوانستند روز سیزده خود را به درکنند . هی عقل شان را روی هم گذاشتند و هی نقشه را گشتند تا رسیدن به نقطه ای که کرونا فکرشم نمیکرد و در آنجا حضور نداشت ! پس با خوشحالی دیگ و بادیه رو ردیف کردند تا همه با هم راهی آن منطقه بی کرونا بروند ! وقتی آماده شدند ، متوجه شدند چند تا مورد داره و نمیتوانند به راحتی بروند !

کاشکی یه مشت سبزه در قطب بود !

ماجرا از این قرار بود که به گزارش خبرگزاری ( اسپوتنیک ) تنها قاره مصون مانده از کرونا ، قطب جنوبه ! در این گزارش که به

وسیله دانشگاه ( هاپکینز ) آماده شده است ، مشخص شد که این منطقه تنها مکانی است که هیچ ویروسی حتی کرونا در آن ثبت نشده است . در این منطقه فقط چند هزار نفر به عنوان کارمند ایستگاه های قطبی مشغول به کارند .

تیر سیزده به در به سنگ خورد !

خب کسانیکه بار بندیلشان را جمع کرده بودند با یک واقعیت روبرو شدند که ، اولا هواپیمائی کار نمیکنه که این انسانهای سیزدهدوست را با خود ببرد !دوما هیچ سورتمه ای هم نمیتونه از ایران راهی قطب جنوب بشه ! و مهمتر از همه اصلا در این منطقه سبزه ا ی وجود نداره که گره بزنند وسیزده بدون سبزه معنا نداره ! تازه هیچ آش رشته ای در قطب جنوب داغ نمیمونه !

در نتیجه همه تصمیم گرفتند کنار هم ، یا روی بام یا زیر بام خانه ها ، سیزده را به در کنند .

 

یک آرزوی خالصانه !

در پایان ، آرزو کنیم امسال فارغ از ضرب المثل معروف ، که میگه سال نکو از بهارش پیداست !  فاجعه این بهاررا به اتفاقات سال گره نزنند و سال خوشی برای همه باشد . برای رسیدن به ایام خوش آینده ، همچنان به مراقبت و ضد عفونی باور داشته باشیم .

کرونا هنوز مهمان پر روی این روزهاست و با بی اعتنائی و کم محلی نه تنها نمیره ، بلکه با کوچکترین لغزشی از طرف ما آدمها ، صاحب خونه هم میشه !!

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن